مضرات کاربرد پلاستیک ها
نگرانی راجع به بطری‌های پلاستیکی که از یک ماده شیمیایی هورمون مانند ساخته شده باعث شد در ماه دسامبر گذشته این بطری‌ها از ویترین بسیاری از مغازه‌های کانادا جمع آوری شود.
عده‌ای از دانشمندان معتقدند این بطری‌ها که در آن از پلی کربنات‌ها استفاده شده، ممکن است بتواند باعث اختلال در سیستم هورمونی بدن شود اما اختلاف بر سر این است که چگونه ممکن است مقادیر بسیار کم این ماده در غذا و نوشیدنی‌هایی که در این ظروف نگهداری می‌شوند، راه یافته و موجب ضرر شوند.
البته سازمان غذا و داروی آمریکا و صنعت پلاستیک‌سازی‌ آن معتقدند این محصولات خطری ندارد. با این‌حال گروهی از متخصصان این کشور در کنفرانسی خطرات احتمالی BPA ( بیسفنول آ) برای سلامت انسان را مورد توجه قرار داده و خواهان مطالعات بیشتر در این زمینه شده‌اند.
آنها به شواهدی استناد کرده‌اند که نشان می‌دهد میزان این ماده در بدن آمریکایی‌ها بیش از چیزی است که در حیوانات آزمایشگاهی توانسته آسیب برساند. حتی همین شبهات باعث شده که از اواخر سال 2005 در مناطقی دیگرکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی ارگانیک ارائه می‌کنند، فروش شیشه شیر بچه یا لیوان‌هایی که جنس پلی کربنات دارند، متوقف شود.
بعضی از انجمن‌های محیط زیست در آمریکا و کانادا انتظار دارند بقیه هم از این روش پیروی کنند.

خبرنامه مرجع ش 4114- فروش کیسه لمینت-فروش کیسه گونی

آیا حقیقت قربانی تجارت می‌شود؟
این اختلاف باعث روشن شدن چراغ مؤسسه بین‌المللی NNI، منشعب از مؤسسه والتهام شد که 900 نفر را استخدام کرد تا از بازار فروش منطقه روچستر در پنفیلد پشتیبانی کنند. مدیر مرکز تحقیق NNI تام کامینز می‌گوید: به ندرت یک ماده شیمیایی سوژه چنین بررسی‌های دقیق و موشکافانه علمی قرار گرفته و هنوز آژانس‌های مهم و قدرتمندی هستند که از به‌کارگیری بطری‌های پلی کربنات حمایت کرده و آن را برای سلامت افراد مضر نمی‌دانند.
در سال 2000 بعد از گذشت حدود 50 سال از تأسیس این مؤسسه بطری‌های نالژن در رنگ‌های مختلف قرمز، آبی و زرد تولید شد که به سرعت در دبیرستان‌ها و دانشگا‌ه‌ها رایج شد.
بطری‌های سبک، بادوام و مقاوم در برابر تغییر رنگ و بو که درهای آن قابل پیچ شدن هم بود و برای نگهداری آب سرد و گرم استفاده می‌شد؛ جانشین بطری‌های یکبار مصرف آب شدند. این نوآوری‌ها کارو بار این شرکت را حسابی گرم کرده و در آمد زیادی را برای سهام‌داران رقم زده‌است.​​​​​​​

خبرنامه مرجع ش 4231-فروش گونی پلاستیکی - فروش رول گونی

انسان مقاوم‌تر است یا جوندگان؟
بد نیست بدانید بیسفنول آ در ماده پرکننده دندان، قوطی‌های غذا، سی دی و دی‌وی‌دی، عینک و بسیاری از لوازم خانگی هم بکار گرفته می‌شود. به استناد مطالعات متعددی که در آمریکا، اروپا و ژاپن انجام شده، بطری‌های پلی کربنات حاوی کمی بیسفنول‌آ (BPA) هستند و البته مقدار آن به قدری کم است که ضرر آن برای سلامت انسان و محیط زیست بسیارناچیز به نظر می‌رسد.
اما نکته در این است که بعضی از مطالعات که بر روی حیوانات انجام شده نشان داده که مقادیر بسیار کم هم ممکن است بتواند درایجاد بیماری‌های مزمنی مانند سرطان سینه و پروستات، چاقی و بیش فعالی کودکان، بلوغ زودرس، سقط خودبه‌خود و سایر مشکلات باروری نقش داشته باشد.
علاوه بر این، تحقیق دیگری درباره ناهنجاری‌های کروموزومی که توسط دکتر پاتریشیا هانت و تیمی از محققان دانشگاه کیس وسترن در کلیو لند انجام شده نشان داده که بیسفنول آ که از بطری‌های پلی کربنات در آب یا ماده غذایی داخل ظرف آزاد می‌شود می‌تواند در موش‌های آزمایشگاهی موجب یک اشتباه در روند تقسیم سلول به نام آناپلوئیدی شود. (اگر چه طرفداران این بطری‌ها معتقدند این تحقیق استاندارد‌سازی‌ صحیحی نداشته و معتبر نیست.)
به نظر می‌رسد این اشتباه به علت نامرتب چیده‌شدن کروموزوم‌ها در یک مرحله مهم تقسیم سلول باشد. این مشکل در انسان می‌تواند باعث سقط و ناهنجاری‌های تولد از جمله سندرم داون شود. لازم است بدانید در سال 2003 هم تحقیقی درمجله دورنمای سلامت محیط به چاپ رسید که نشان می‌داد شست‌وشوی مکرر و سابیدن این بطری‌ها باعث آزاد شدن مقادیر بیشتری از بیسفنول آ می‌شود.
به عبارت دیگر هرچه ظرف پلاستیکی کهنه‌تر باشد، بیسفنول‌آ سریعتر از آن آزاد می‌شود. علاوه بر این گرما هم می‌تواند این روند را تشدید کند.
چه کسی راست می‌گوید؟
هیات 38 نفره محققان آموزشی و دولتی در مؤسسه ملی حامیان سلامت، نیز چندی پیش اعلام کردند لازم است اثرات بالقوه بیسفنول آ بر سلامت انسان مورد توجه قرار گرفته و در آینده بیشتر راجع به آن تحقیق شود.
به گفته ووم سال پروفسور زیست شناس دانشگاه میسوری در این پانل بیش از 700 عنوان تحقیق راجع به BPA بررسی شده به‌خصوص آنهایی که در ده سال گذشته منتشر شده‌اند.
او معتقد است با این حال مسئولان سلامت و محیط زیست آمریکا وانمود می‌کنند هنوز در این باره نکات تاریکی وجود دارد.​​​​​​​

خبرنامه مرجع ش 4116 - فروش کیسه گونی - فروش کیسه لمینت

جایگاه پلاستیک های زیستی در حفاظت از محیط زیست
هر چند به نظر می رسد جانشین شدن «پلاستیک های زیستی» (Bioplastics) به جای پلاستیک های ساخته شده از مشتقات نفتی (به دلیل مشکلات اقتصادی بر سر راه تولید و استفاده انبوه از آنها) چیزی بیش از یک حرکت نمادین نباشد، اما استفاده گسترده از این پلاستیک ها طی ماه اکتبر سال جاری میلادی نشان داد پلاستیک های زیستی می توانند به زودی جایگزین پلاستیک های کنونی شوند.ماده اصلی تولید پلاستیک های زیستی ذرت و برخی دیگر از گیاهان است، اما غلات در تولید این پلاستیک ها رتبه نخست را به خود اختصاص داده اند. پلاستیک های زیستی که تاکنون به صورت محدود مورد استفاده قرار می گرفتند، قرار است به طور گسترده در صنعت غذا به عنوان روکش های مواد غذایی، روکش میوه ها و سبزی ها، بسته بندی انواع مواد غذایی و میوه و سبزی و تیوپ برای بسته بندی لوازم آرایشی - بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرند. اکنون بسیاری از کارت های اعتباری با همین روکش ها تولید می شوند.
پژوهشگران معتقدند تولید انبوه پلاستیک های زیستی یا قابل تجزیه و بازیافت در طبیعت نه تنها می تواند محیط زیست را از آسیب های شدید ناشی از انباشت پلاستیک های غیرقابل تجزیه حفظ کند، بلکه می تواند وابستگی بسیاری از کشورها را به نفت و سایر مشتقات آن کاهش بدهد.
به این ترتیب می توان گفت مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان مواد اولیه پلاستیک های زیستی و شرکت های سازنده این پلاستیک ها دلیل اصلی عدم تولید انبوه پلاستیک های زیستی است. در حقیقت با وجودی که سرمایه گذاری هایی برای تولید پلاستیک های زیستی انجام شده است، اما هنوز کافی نیست.


خبرنامه مرجع ش 8564 - فروش رول گونی پلاستیکی - فروش کیسه گونی

  خاستگاه پلاستیک های زیستی
خاستگاه اصلی پلاستیک های زیستی، گیاهان به ویژه غلات هستند. در حال حاضر انواع ذرت، گیاهان علفی، نیشکر و سیب زمینی شیرین به عنوان مواد اولیه ساخت پلاستیک های زیستی در سطح وسیع کشت می شوند. برخی پژوهشگران نگران کشت و استفاده از گیاهان اصلاح شده ژنتیکی برای تولید پلاستیک های زیستی هستند. آنها نگرانند که این گیاهان جانشین انواع طبیعی شوند. از سوی دیگر استفاده از مخمرهای شیمیایی برای تخمیر سریع این گیاهان برای ساخت پلاستیک های زیستی، تهدیدی جدی برای محیط زیست محسوب می شود.
هزینه بالای تولید پلاستیک های زیستی یکی دیگر از نکات مورد بحث است. برآوردها نشان می دهد هزینه تولید این پلاستیک ها، سه برابر پلاستیک های تولید شده از مشتقات نفتی است. این مساله سرمایه گذاری برای تولید انبوه پلاستیک های زیستی را با مشکل مواجه کرده است. از طرفی تولید اندک پلاستیک های زیستی مانع از سرشکن شدن هزینه ها می شود. این امر نیز یکی از دلایل بی میلی تولیدکنندگان به تولید پلاستیک های قابل تجزیه است.
«دیوید کورنرل» رئیس انجمن بازیافت و تبدیل مواد پلاستیکی امریکا در این باره می گوید؛ «هنوز جامعه جهانی نیاز مبرم به پلاستیک های زیستی را درک نکرده است. زمانی این نیاز را باور می کنیم که با انبوهی از پلاستیک های غیرقابل بازیافت روبه رو بشویم. باور نکرده ایم که پلاستیک های غیرقابل بازیافت یکی از بزرگ ترین منابع آلوده کننده محیط زیست است.»
برآوردهای دولت امریکا نشان می دهد تنها در این کشور جایگزین شدن پلاستیک های زیستی به جای پلاستیک های کنونی می تواند تا 10 درصد نیاز این کشور را به نفت کاهش بدهد. علاوه بر این مشکل انهدام پلاستیک های غیرقابل بازیافت برطرف خواهد شد. براساس آمار سازمان محیط زیست امریکا، در سال 2005 میلادی فقط 6 درصد از پلاستیک های غیرقابل بازیافت منهدم و بقیه در طبیعت رها شدند،
بررسی ها نشان می دهد جایگزین شدن پلاستیک های زیستی به جای پلاستیک های تولیدشده از مشتقات نفتی باعث کاهش چشمگیر آلاینده های سمی چون «پلی وینیل کلراید» (PVC) می شود که یکی از عوامل اصلی ایجاد انواع سرطان ها است. از سوی دیگر با این جانشینی میزان سرب موجود در هوای تنفسی به شدت کاهش می یابد. از طرفی مانع از بروز بیماری های مختلف در کودکان می شود؛ چرا که بسیاری از اسباب بازی های کودکان یا برخی وسایل مورد استفاده آنها از همین پلاستیک های تهیه شده از مشتقات نفتی ساخته می شود.​​​​​​​

خبرنامه مرجع ش 8876 - فروش کیسه جامبوبگ
خبرنامه مرجع ش 8832 - فروش کیسه لمینت - فروش رول گونی لمینت

 موانع اقتصادی
شاید بتوان یکی از بزرگ ترین موانع تولید انبوه پلاستیک های زیستی را مسائل اقتصادی دانست. براساس برآورد های انجام شده، برای تولید پلاستیک های زیستی سالانه به رقمی برابر 360 میلیارد پوند هزینه نیاز است. اما پرسش مطرح شده این است که مشکلات اقتصادی یا بهتر بگوییم بهانه مشکلات اقتصادی، بهانه خوبی برای توقف یا کاهش تولید پلاستیک های زیستی است؟
بررسی های انجام شده نشان می دهد پلاستیک های زیستی «میرل» به راحتی و بدون هیچ گونه آسیب به طبیعت، طی دو ماه در کمپوست و اندکی طولانی تر در خاک، آب رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها تجزیه شده و مواد اولیه آن به طبیعت بازمی گردند. این مدت زمان تجزیه در مقایسه با بازیافت مجدد بسیاری از کمپوست های مورد استفاده برای گیاهان و حتی کاغذ زمان بسیار کمتری است. علاوه بر این تولیدکنندگان غلات مورد استفاده برای تولید پلاستیک های زیستی معتقدند هزینه تولید، فرآوری، انبار کردن، بسته بندی و در نهایت ارائه غلات باکیفیت برای مصرف مردم به مراتب بالاتر از افزایش سطح زیر کشت غلات برای تهیه پلاستیک های زیستی است اما دولت ها برای گسترش سطح زیر کشت غلات مورد استفاده برای تولید پلاستیک های زیستی هزینه یی را اختصاص نمی دهند.
هزینه بالای تهیه مواد اولیه برای مراکز تولید پلاستیک های زیستی یکی دیگر از موانع موجود بر سر راه تولید انبوه پلاستیک های زیستی است.
برآوردها نشان می دهد برای تولید پلاستیک زیستی «میرل» شرکت سازنده باید برای هر پوند ماده اولیه (ذرت)، هزینه یی معادل 5/2 دلار پرداخت کند. در حالی که برای یک شرکت سازنده پلاستیک از مشتقات نفتی، هزینه خرید همین مقدار ماده اولیه (رزین) تنها 70 تا 90 سنت است. بنابراین با یک مقایسه ساده می توان نتیجه گرفت شرکت های تولیدکننده پلاستیک های زیستی در مقایسه با تولیدکنندگان پلاستیک های مشتق شده از مواد نفتی، 10 تا 20 درصد هزینه بالاتری برای خرید مواد اولیه پرداخت می کنند.
بنابراین در یک جمع بندی کلی می توان اصلی ترین دلیل به تعویق افتادن تولید انبوه پلاستیک های زیستی را مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان مواد اولیه این پلاستیک ها یعنی کشاورزان و هزینه بالای خرید این مواد اولیه برای شرکت های سازنده پلاستیک های زیستی دانست.
 نظرسنجی انجام شده از مردم امریکا و برخی کشورهای اروپایی نشان می دهد مردم این کشورها از پرداخت اندکی هزینه بیشتر برای حفظ سلامت محیط زیست و در نتیجه سلامتی خودشان استقبال می کنند. آنها پرداخت 5/2 دلار برای نوشیدن یک فنجان قهوه در فنجان هایی با روکش پلاستیکی زیستی را به نوشیدن قهوه دو دلاری در فنجان هایی با روکش های پلاستیکی حاصل از مشتقات نفتی ترجیح می دهند. به عقیده آنها حفظ سلامتی و محیط زیست بهایی دارد که باید پرداخت

خبرنامه مرجع - فروش کیسه گونی

  تامين انرژي براي توليد پلاستيك گياهي  
انرژي لازم براي توليد پلاستيك هاي گياهي دومين و حتي اولين مشكل زيست محيطي اين فرايند است.
    نفت اولين منبع براي توليد پلاستيك هاي معمول است، اما ساخت پلاستيك از گياهان عمدتا بر زغال و گاز طبيعي تكيه دارد كه براي راه انداختن مزارع ذرت و صنايع فرآوري ذرت مصرف مي شود. به همين دليل تعدادي از روش هاي گياهي از سوخت هاي كمياب (نفت) به سوخت هاي فراوان (زغال) تغيير سوخت داده اند. بعضي متخصصان معتقدند اين تغيير سوخت گامي به سمت توسعه پايدار است. موضوع فراموش شده در اين منطق، اين حقيقت است كه تمامي سوخت فسيلي مصرف شده براي ساخت پلاستيك ها از مواد خام تجديدپذير (ذرت) مي بايست سوخته شوند تا انرژي توليد كنند، در حالي كه در فرايندهاي پتروشيميايي قسمت عمده اي از سوخت به محصول نهايي تبديل مي شود.
     سوزاندن سوخت بيشتر باعث وخيم تر كردن مشكل ديگري مي شود كه آن افزايش انتشار گازهاي گلخانه اي مثل دي اكسيدكربن است. همچنين به طور طبيعي ديگر انتشارات مرتبط با احتراق سوخت فسيلي، مثل دي اكسيد گوگود نيز افزايش مي يابد. اين گاز باعث توليد باران اسيدي مي شود كه موجب نگراني است. بايد توجه داشت كه هر فرايندي كه انتشار چنين گازهايي را افزايش دهد، در تقابل با پروتكل كيوتو قرار مي گيرد. اين قرارداد ناشي از كوشش بين المللي است كه توسط سازمان ملل به منظور تصحيح كيفيت هوا و محدود كردن گرم شدن جهاني از طريق كاهش دي اكسيدكربن و ديگر گازهاي مسوول در اتمسفر برقرار شده است.
    چنين نتيجه گيري از تحليل هاي ارايه شده، اجتناب ناپذير است. مزيت زيست محيطي رشد پلاستيك ها در گياهان در سايه مضراتي چون افزايش مصرف انرژي و افزايش انتشار گازها قرار گرفته است. به نظر مي آيد PLA تنها پلاستيك گياهي باشد كه بتواند در اين زمينه رقابت كند، گرچه اين راه حل به اندازه ساخت PHA در گياه مناسب نيست، اما داراي مزايايي است كه يك فرايند را با بازده جلوه گر مي كند. يعني نياز به انرژي كم و درصد بالاي تبديل (بيش از 80 درصد ار هر كيلوگرم از شكر گياهي در محصول نهايي ظاهر مي شود). اما به رغم PLA بر پلاستيك گياهي، حين توليد اين پلاستيك به ناچار مقادير بيشتري گاز گلخانه اي نسبت به فرايندهاي پتروشيميايي مشابه منتشر مي شود

خبرنامه مرجع ش 6767 - فروش کیسه لمینت - فروش کیسه جامبوبگ

تازه واردها و قدیمی ترها
شرکت کمبریج متابولیکس به تازگی پلاستیکی زیستی با نام «میرل» تولید کرده است. این پلاستیک زیستی بسیار سریع تر از انواع قبلی تجزیه می شود. حتی تولیدات تهیه شده از این پلاستیک زیستی در منازل، همراه با کمپوست قابل تجزیه است. پلاستیک زیستی «میرل» برای نخستین بار، به صورت آزمایشی توسط شرکت تارگت برای روکش کارت های اعتباری مورد استفاده قرار گرفت و در 129 مرکز خرید به عموم عرضه شد. اکنون شرکت تولیدکننده پلاستیک زیستی میرل درصدد است تا برای روکش داخلی و بیرونی فنجان های مورد استفاده برای نوشیدن قهوه از این پلاستیک زیستی استفاده کند. این طرح با همکاری شرکت تولید فرآورده های کشاورزی «آرچردانیل میدلند» اجرا می شود. کشت انبوه ذرت برای تولید پلاستیک زیستی «میرل» به عهده این شرکت است. شرکت آرچردانیل میدلند قرار است برای تخمیر ذرت از باکتری های اصلاح شده ژنتیکی استفاده کند تا تخمیر ذرت برای تولید پلاستیک زیستی میرل به محیط زیست منطقه آسیب نرساند.

خبرنامه مرجع ش 776 - فروش گونی پلاستیکی
خبرنامه مرجع - فروش کیسه کامپوزیت

در حال حاضر علاوه بر پلاستیک زیستی «میرل» تولیدی شرکت کمبریج متابولیکس، «نیچر ورکز» ساخته کمپانی مینه سوتا کارگیل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
پلاستیک زیستی «نیچر ورکز» از ذرت تهیه می شود و برای تخمیر ذرت برای تولید این پلاستیک زیستی از باکتری های اصلاح شده ژنتیکی استفاده می کنند تا به محیط زیست آسیب نرسد. از طرفی پس از تخمیر ذرت، پروتئین آن در مراحل مختلف فرآیند از بین می رود تا پروتئین حاصل از تخمیر ذرت به طبیعت آسیب وارد نکند. از پلاستیک زیستی «نیچر ورکز» در تولید بطری های ویژه آب معدنی استفاده می شود.


خبرنامه مرجع - فروش کیسه گونی - فروش رول گونی

از پلاستیک های زیستی ساخت کشورهای مختلف جهان می توان به «اکو فلکس» پلاستیک زیستی ساخت کمپانی BAFSAG آلمان؛ «متربی» کمپانی نوامونت اس پی ای ایتالیا و «متربی»کمپانی هاتورن کالیفرنیا اشاره کرد.
در بین کشورهای امریکای لاتین نیز برزیل توسط دو شرکت خود به نام های «دو پونت کمپانی» و «براسکم اس.آ» پلاستیک زیستی قابل بازیافت تولید می کند. شرکت نخست از ذرت و دومی از نیشکر برای تولید پلاستیک زیستی بازیافتی استفاده می کند. پلاستیک های زیستی ساخت کشور برزیل خود به خود قابل تجزیه نیست اما به راحتی قابل بازیافت در مراکز بازیافت وسایل پلاستیکی است.

خبرنامه مرجع - فروش کیسه adstar فروش کیسه گونی

پلاستیک سازگار با محیط زیست تولید می‌شود
هر سال بیش از ‪ ۳۰میلیارد بطری آب به گورستان‌های دفع زباله آمریکا سرازیر می‌شود و کوه‌هایی از مشکلات زیست محیطی ایجاد می‌کند.
به گزارش ساینس دیلی اما درصورتی که تحقیقات علوم و فناوری دانشگاه میسوری با موفقیت رو به رو شود، بطری‌های پلاستیکی آینده، واقعا چهار ماه پس از دور انداخته شدن، از بین می‌روند.
گروه تحقیقاتی علم و فناوری میسوری در تلاش برای کاهش هزاران کیلوگرم زایدات پلاستیکی که هرساله به گورستان‌های دفع زباله منتقل میشوند، دست به کار تولید نوع جدیدی از لاستیک‌های زیست تجزیه پذیر و زیست دسترس شده اند. ( Bioavailable )
پلاستیک‌های زیست دسترس حاوی موادی هستند که سیستم‌های زنده آنها را در توسط عملکرد فیزیولوژیکی طبیعی شان جذب می‌کنند.
این گروه تحقیقاتی با ترکیب و اصلاح نوعی پلیمرهای زیستی، طبیعی و بر پایه نفت قصد دارند ترکیب بهینه‌ای بسازند که در تولید پوشش‌های نازک کشاورزی، بطری و وسایل انتقال دارو و زیست پزشکی و موارد دیگر، استفاده شود.
این گروه تحقیقاتی تحت سرپرستی دکتر کی.بی. لی استاد مهندسی شیمی در میسوری در حال بهبود ویژگی‌های پلاستیک‌های زیست تجزیه پذیر برای محصولات واقعی هستند.
اگرچه شرکت‌ها هم اکنون پلیمرهای زیست تجزیه پذیر را به فروش می‌رسانند اما این محصولات اغلب گران هستند و برای استفاده در کاربردهای خاص کیفیت پایینی دارند.
به همین دلیل، این گروه از پژوهشگران در حال بررسی چگونگی استفاده از افزودنی‌های زیستی مانند نشاسته و سلولز ، بمنظور کاهش هزینه‌های انواع کاربردهای تجاری هستند.
این پژوهشگران علاقمند به استفاده از گلیسرول هستند که یک محصول فرعی مهم فرایند بیودیزل در پلاستیک‌های جدید است.
برخی پلیمرهای جدید این گروه شامل منابع تجدیدپذیر مانند اسید پلی لاکتیک هستند که توسط مخمر نشاسته تولید می‌شوند.

خبرنامه مرجع - فروش کیسه گونی لمینت

مهین شهلاری دانشجوی دکتری مهندسی شیمی در گروه تحقیقاتی علم و فناوری میسوری می‌گوید مکانیسم‌های شیمیایی و زیستی مختلف در تجزیه پذیری پلیمرها دخیل هستند.
به عنوان مثال در صورتی که اسید پلی لاکتیک در دمایی بین ‪ ۱۲۲تا ‪ ۱۴۰درجه فارنهایت کامپوست شود، طی ‪ ۴۵تا ‪ ۶۰روز تجزیه می‌شود.
همانطور که اسید پلی لاکتیک تجزیه می‌شود مواد آن با آب واکنش نشان می دهند و به مولکول‌های کوچک که آب و دی اکسید کربن هستند تجزیه می‌شوند.
شهلاری افزود در کل محصول اصلی نهایی تجزیه پلیمر، آب و دی اکسید کربن هستند. اسید پلی لاکتیک بالقوه می‌تواند جایگزین بطری‌های معمولی آب شود و انتظار می‌رود که این تحقیق به این هدف کمک کند. ​​​​​​​

خبرنامه مرجع ش 8897 - فروش کیسه گونی - فروش رول گونی
خبرنامه مرجع ش 8854 - قیمت کیسه گونی

توليد پلاستيك از گياهان
اگر در گذشته صنعت پتروشيمي با توليد انواع كودهاي شيميايي براي مزارع به مدد كشاورزي مي آمد، امروزه با محدوديت و حتي تفكر حذف مصرف كودهاي شيميايي، بشر روز به روز به دنبال نيل به كشاورزي ارگانيك و طبيعي است و دانشمندان اخيرا به دنبال استفاده از مزاياي كشاورزي در صنايع و حفظ محيط زيست هستند. گزارش ذيل به توليد پلاستيك از ذرت در كشور آمريكا مي پردازد كه به نظر راهكاري جالب توجه براي ايجاد ارزش افزوده سرشار از بخش كشاورزي و استفاده از محصولات كشاورزي جهت حفظ محيط زيست است.

    

خبرنامه کرجع ش 6566 - فروش کیسه لمینت

    در انتهاي جاده اي سنگلاخي در ايالت آيواي مركزي، يك كشاورز در افق به جايي خيره شده است كه تا چشم كار مي كند گياهان بلند و برگ دار ذرت قرار دارند و در زير نسيم موج مي زنند. او لبخندي مي زند زيرا چيزي در مورد كشتزارش مي داند كه كمتر كسي از آن آگاه است. چون نه فقط دانه هاي ذرت در سنبله ي آن رشد مي كنند، بلكه گرانول هاي پلاستيك نيز در سابقه و برگ هاي آن توليد مي شوند.
به نظر مي رسد كه ايده ي رشد دادن پلاستيك «كه در آينده نزديك قابل حصول است» جالب تر از ساخت پلاستيك ها در كارخانجات پتروشيمي باشد. در اين كارخانجات هر ساله حدود 270 ميليون تن نفت و گاز مصرف مي شود. در واقع سوخت هاي فسيلي علاوه بر انرژي، مواد اوليه را نيز براي تبديل نفت خام به پلاستيك هاي معمولي از قبيل پلي استايرن، پلي اتيلن و پلي پروپيلن فراهم مي كنند. كاربرد پلاستيك ها در تمام شئونات زندگي، گسترده شده است و نمي توان روزي، زندگي بدون پلاستيك را تصور كرد؛ چون از بطري هاي شير و نوشابه گرفته تا لباس و قطعات خودرو از پلاستيك هستند. گرچه توليد زياد پلاستيك ها اساسا زير سوال رفته است، انتظار مي رود منابع شناخته شده ذخيره جهاني نفت تا 80 سال ديگر تمام شوند ولي در مورد گاز طبيعي 70 سال و براي زغال 700 سال است، اما تاثيرات اقتصادي كاهش اين صنايع خيلي زودتر فراخواهد رسيد. وقتي منابع كاهش يابد، قيمت ها هر روز بالا خواهد رفت و اين واقعيتي است كه نمي تواند از كانون توجه سياست گذاران خارج شود. چند سال قبل كلينتون، رييس جمهور آمريكا در سال 1999 يك دستورالعمل اجرايي صادر كرد و طي آن تاكيد كرد كه بايد كار محققين به سمت جايگزيني سوخت هاي فسيلي با مواد گياهي به عنوان سوخت و نيز به عنوان مواد خام جهت گيري شود. با توجه به اين نگراني ها، تلاش مهندسين بيوشيمي براي كشف چگونگي رشد پلاستيك گياهي از دو جهت سبز است: يكي اينكه قابل ساخت از منابع تجديد پذير است و ديگر اينكه اساسا پلاستيك توليدي پس از دور ريختن قابل تجزيه بيولوژيكي است. اما تحقيقات اخير ترديدهايي در مورد صحت اين ديدگاه ها به وجود آورده است. اول اينكه، توانايي تجزيه بيولوژيكي داراي «هزينه پنهاني» است. بدين معني كه با تجزيه پلاستيك ها، دي اكسيد كربن و متان تشكيل و متصاعد مي شود كه اين گازها، جزء گازهاي به دام افكننده ي گرما يا گازهاي گلخانه اي هستند كه كوشش هاي امروزه جهاني در جهت كاهش آنها است. علاوه بر اين، هنوز به سوخت هاي فسيلي براي ايجاد انرژي مورد نياز فرايند استخراج پلاستيك از گياهان، نياز است. بر اساس محاسبات، اين نياز به انرژي بسيار بيشتر از آن چيزي بود كه فكر مي شد. در اين جا است كه بايد گفت توليد موفقيت آميز پلاستيك هاي سبز در گرو اين است كه محققان بتوانند با روش هاي باصرفه، بر موانع مصرف انرژي غلبه كرده، در عين حال نيز هيچ باري بر محيط زيست اضافه نكنند. توليد سنتي پلاستيك ها متضمن مصرف بسيار زياد سوخت فسيلي است. خودروها، كاميون ها، هواپيماها و نيروگاه ها بيشتر از 90 درصد از مواد توليدي پالايشگاه ها را مي بلعند، اما پلاستيك ها از بقيه آن استفاده مي كنند كه اين مقدار تنها در آمريكا حدود 80 ميليون تن در سال است.
    تا به امروز كوشش صنايع بيوتكنولوژي و كشاورزي در مورد جايگزيني پلاستيك هاي معمولي با پلاستيك هاي گياهي به سه ديدگاه منجر شده است كه عبارتند از: تبديل شكرهاي گياهي به پلاستيك، توليد پلاستيك در داخل بدن ميكروارگانيسم هاي گياهي، رشد پلاستيك در ذرت و ديگر غلات.
    شركت كارگيل (Cargill) يكي از غول هاي صنايع كشاورزي به همراه شركت داو (Daw) برترين شركت شيميايي جهان، چند سال پيش به توسعه ديدگاه اول همت گماشتند كه به تبديل قند حاصل از ذرت و ديگر گياهان پلاستيكي به نام پلي لاكتيد (PLA) منجر شد. در مرحله ي اول ميكروارگانيسم ها شكر را به اسيد لاكتيك تبديل مي كنند و در مرحله بعدي، به طور شيميايي مولكول هاي اسيد لاكتيك به يكديگر متصل مي شوند تا زنجيره اي مشابه زنجيره پلي اتيلن ترفنالات (PET) كه پلاستيكي پتروشيميايي است و در بطري نوشابه هاي خانواده و در الياف لباس ها استفاده مي شود، به دست آيد. در واقع جست وجوي محصولات جديد از قند ذرت، جزيي از فعاليت هاي طبيعي شركت كارگيل بود كه با استفاده از كارخانه هاي آسيابي مرطوب، دانه هاي ذرت را به محصولاتي از قبيل شربت با فروكتوز بالاي ذرت، اسيد سيتريك، روغن نباتي، بيواتاول و غذاهاي حيوانات تبديل مي كند. در سال 1999 كارخانه هاي اين شركت 39 ميليون تن ذرت را فرايند كردند كه اين مقدار تقريبا 15 درصد كل برداشت ذرت آمريكا در آن سال بود. در ابتداي سال 2000 مجموعه كارگيل- داو طرحي با سرمايه 300 ميليون دلار به منظور توليد انبوه پلاستيك جديدشان راه اندازي كرد. اين طرح با نام تجاري Nature Works و براي توليد انبوه PLA ارايه شد. ​​​​​​​

خبرنامه مرجع ش 8822 - فروش کیسه جامبوبگ - قیمت جامبوبگ
خبرنامه مرجع ش 1324 - فروش رول گونی - قیمت گونی پلاستیکی

  ساخت اولین پلاستیک زیستی از چغندر قند ​​​​​​​
اولین و تنها پلاستیک زیستی که از چغندر قند تولید شده است توانست گواهینامه سازمان بین المللی "وینکوت" بلژیک را دریافت کند. به گزارش مهر، "ماینروفا" نام اولین و تنها پلیمر زیستی دنیا است که از چغندر قند تولید شده است. این پلاستیک زیستی که محصولCo.Pro.B، شرکت ایتالیایی فعال در بخش بیوتکنولوژی های مدرن است توانست گواهینامهOk Biodegradabile Water سازمان بین المللی "وینکوت" بلژیک رابه عنوان اولین پلاستیک تجدید پذیر زیستی دریافت کند.
این پلاستیک زیستی در سال 2007 و با اجرای یک پروژه تحقیقاتی شکل گرفت. هدف از اجرای این پروژه تولید پلاستیک تجدید پذیر زیستی از چغندر قند بود. در حقیقت تاکنون از چغندر قند تنها برای تهیه قند و شکر استفاده می شد اما برای اولین بار در دنیا این دانشمندان توانستند مادهPha ( پلی هیدروکسی آلکانوات) را ازاین گیاه و مشتقات آن به دست آورند. تاکنون این ماده از روغن ها و آمیدهای غلات تولید می شد و بیشترین پلیمرهای زیستی که امروزه در بازار وجود دارند از این مواد روغنی غلات هستند. براساس این گزارش، این گواهینامه نشان می دهد که این پلاستیک در آب و دمای محیط کاملاتجدید پذیر زیستی است. این ماده جدید می تواند در ساخت اشیای پلاستیکی سخت یا انعطاف پذیر مورد استفاده قرار گیرد و جایگزین پلاستیک های نفتی مثل "PVC"، "PP" و "PET" آلاینده محیط زیست شود.​​​​​​​

بطری های زیست تخریب پذیر از چغندر قند
خبرنامه مرجع ش 7786 - فروش کیسه گونی

  توليد پلاستيكي كه با درجه حرارت پائين بازيافت مي شود​​​​​​​
محققان موسسه فناوري ماساچوست (ام اي تي ) موفق به توليد نوعي پلاستيك شده اند كه در درجه حرارت پايين بازيافت شده مي شود.
به گفته محققان براي قالب گيري و تغيير شكل پلاستيكهاي رايج كنوني بايد با استفاده از حرارت 200 درجه سانتيگراد (392 درجه فارنهايت ) يا بيشتر , آنرا نرم كرده و سپس به فرم جديد قالب گيري نمود.
فرايند بازيافت و تغيير شكل اشيا و وسايل ساخته شده از پلاستيك علاوه بر مصرف انرژي و عوارض منفي محيط زيستي موجب تضعيف زنجيره هاي ميكروسكوپي پليمر پلاستيك شده و نهايتا باز يافت را غير ممكن مي كند.
محققان اين موسسه با ادغام يك نوع پلاستيك سخت به نام « پليسترين » و يك نوع پلاستيك نرم به نام « پاليبوتيل استيت » تركيبي يافته اند كه براي بازيافت آن نيازي به حرارت زياد نيست .
به گفته محققان اين تركيب جديد با 340 درجه فشار اتمسفريك (ميزان فشاري كه براي تغيير شكل پلاستيكهاي كنوني لازم است ) و حرارت معمولي اتاق نرم شده و به صورت پلاستيك شفاف در مي آيد كه مي توان آن را به اشكال مختلف قالب گيري كرد.
بازيافت را مي توان تا ده بار با اين پلاستيك جديد تكرار كرد , بدون اينكه از استقامت آن كاسته شود.
استفاده ازاين پلاستيك جديد در سطح توليدات كارخانه اي مشكل بزرگ انباشت زباله هاي پلاستيكي را كه بسياري از كشورها با آن دست به گريبان هستند تا حدودي حل خواهد كرد.
پلاستيك هاي معمولي به دليل غيرقابل تجزيه شدن توسط باكتريها تحليل نمي روند و ساليان سال باقي مي مانند.
با اينحال اين پلاستيك جديد قابل جايگزين شدن در همه وسايل پلاستيكي نيست و پاره اي از مواد پلاستيكي بايد با پلاستيكهاي رايج كنوني ساخته شود كه براي بازيافت آن به حرارت زياد نياز است .​​​​​​​

خبرنامه مرجع - فروش کیسه گونی - فروش رول گونی
خبرنامه مرجع ش 7774- فروش کیسه لمینت

توليد پلاستيک از آب پنير (محققان ايراني)
ضايعات و زباله هاي پلاستيکي به جا مانده از محصولات غذايي همواره در قالب يک معضل بزرگ مطرح بوده است. اين پلاستيک هاي دورريخته شده که در واقع زماني بسته بندي مواد خوراکي و بهداشتي را تشکيل مي داده اند، آلودگي هاي محيط زيستي وسيعي ايجاد مي کنند.
پلاستيک با ماندگاري حدود 300 سال يک ماده تجزيه ناپذير محسوب مي شود. خبر توليد پلاستيک هاي خوراکي شايد موجبات تعجب بسياري از افراد را برانگيزد اما واقعيت اين است که هم اکنون دنيا به سمت توليد و استفاده از پلاستيک هاي زيست تخريب پذير و خوراکي پيش مي رود. به همين دليل در کشورهاي صنعتي و پيشرفته تحقيقات گسترده اي روي ساخت پلاستيک هاي زيست تخريب پذير آغاز شده است.
اين پلاستيک ها پس از دور ريخته شدن ظرف يک تا دو هفته تبديل به Co2 و (H2O دي اکسيد کربن و آب) مي شود و در نتيجه از بين مي رود. در همين راستا محققان کشورمان با تلاش شبانه روزي به دستاوردهاي مهمي در توليد اين نوع پلاستيک ها دست يافته اند. به طور کلي دو نوع پلاستيک تخريب پذير داريم ، يک نوع مخلوطي از پلاستيک هاي طبيعي و سنتزي (مصنوعي) است مانند تهيه فيلم از مخلوطي از نشاسته و پلي اتيلن که بعد از مدتي از دور انداخته شدن ، تخريب و تجزيه مي شود و از بين مي رود.
نوع ديگر پلاستيک هاي زيست تخريب پذير خوراکي است که از نشاسته ذرت ، آب پنير و پوست ميگو تهيه مي شود. اين پلاستيک ها پروتئيني هستند که هم به عنوان پوششي روي ميوه جات ، گوشت و مواد خوراکي يا دارويي استفاده مي شوند و هم به عنوان مکمل غذايي قابل خوردن هستند. به عنوان مثال پوشش روي بعضي قرص ها و کپسول ها، خوراکي است و پس از مصرف در بدن تجزيه مي شود و از بين مي رود. تيم تحقيقات ايراني روي هر دو نوع پلاستيک هاي زيست تخريب پذير کار مي کند.
اين تيم با مخلوط نشاسته و پلي اتيلن (پليمر طبيعي و سنتزي) فيلمي تخريب پذير تهيه کرده است که پس از مدتي از بين مي رود. از آنجايي که اين فيلم هاي بسته بندي صددرصد تخريب نمي شود تحقيقات را متوجه ساخت ورقه ها و فيلم هاي خوراکي بسته بندي کرده اند، که صددرصد هم تخريب مي شوند. اين نوع بسته بندي ها توسط ميکروب ها، باکتري ها و آنزيم هاي موجود در خاک يا در مجاورت نور خورشيد به آب و دي اکسيد کربن تبديل مي شود و از بين مي رود. در حال حاضر تحقيقات اين تيم روي توليد پلاستيک از آب پنير متمرکز شده است.
آب پنير حاوي حدود 30 تا 60 درصد پروتئين است که دور ريخته مي شود و يا در ساخت چيپس و پفک کاربرد دارد. از پروتئين آب پنير و زئين موجود در گلوتين (ضايعات به جا مانده از ذرت پس از استخراج نشاسته) ورقه بسته بندي خوراکي و زيست تخريب پذير ساخته اند که هرچند به مرحله توليد انبوه صنعتي نرسيده است ولي قابليت تجاري شدن را دارد. از اين بسته بندي هاي خوراکي مي توان به عنوان پوششي روي شکلات ها، کيک ها، ميوه جات ، ورقه زير پيتزا و شيريني ها استفاده کرد. ​​​​​​​

  توليد پلاستيک از پوست پرتقال
دانشمندان امريکايي توانسته اند به وسيله پوست پرتقال و دي اکسيدکربن ، يک نوع پلاستيک جديد بسازند؛ اين شيوه در آينده ممکن است جايگزين استفاده از نفت به عنوان ماده اصلي براي توليد مواد پلاستيکي شود.
پژوهشگران دانشگاه کورنل با ترکيب دي اکسيدکربن که عمده ترين گاز گلخانه اي است و يک نوع روغن موجود در پوست پرتقال يک پليمر تازه ساخته اند. ليمونين يک نوع ترکيب کربني است که 95 درصد روغن موجود در پوست پرتقال را تشکيل مي دهد و از آن براي خوشبو کردن مواد پاک کننده استفاده مي شود.
جفري کوتس ، استاد شيمي در دانشگاه کورنل در ايتاليا در ايالت نيويورک امريکا و همکارانش از يکي از مشتقات اين روغن به نام اکسيد ليمونين به عنوان يکي از مصالح توليد پليمر استفاده کردند. محققان از يک کمکي يا کاتاليزور استفاده کردند تا اکسيد ليمونين را وادار کنند طي فعل و انفعالي شيميايي با دي اکسيدکربن ، پليمر تازه اي به نام «کربنات پلي ليمونين» تشکيل دهد.
منبع قابل تجديد اين پليمر داراي بسياري از خصوصيات پلي استيدين است که در بسياري از محصولات پلاستيکي يک بار مصرف استفاده مي شود.پروفسور کوتس گفت: تقريبا تمامي پلاستيک هاي موجود، از پلي استيرين در لباس گرفته تا پلاستيک هايي که براي بسته بندي مواد غذايي و محصولات الکترونيکي استفاده مي شود، با استفاده از نفت ، به عنوان يک ماده اصلي تشکيل دهنده ، ساخته شده است. اگر بتوان مصرف نفت را کنار گذاشت و در عوض از منابع فراوان ، قابل تجديد و ارزان استفاده کرد، در آن صورت بايد درباره آن تحقيق کنيم.
نکته هيجان انگيز در مورد اين مطالعه اين است که ما با استفاده از منابع کاملا قابل تجديد قادريم پلاستيکي با کيفيت خيلي خوب بسازيم. تيم تحقيقاتي کوتس علاقه مند است از دي اکسيدکربن نيز به عنوان جايگزيني براي مصالح سازنده پليمرها استفاده کند. اين گاز را مي توان جدا کرده و از آن براي توليد پلاستيک هايي مانند اکسيد پلي ليمونين استفاده کرد.

خبرنامه مرجع - فروش کیسه گونی - قیمت کیسه گونی

ماوس هاي بازيافتي گوگل
به تازگي ماوس هاي رايانه اي جديدي از پلاستيك هاي بازيافتي توليد شده اند كه نظر بسياري را به خود جلب كرده اند.
    ماوس هاي جديد گوگل از لحاظ اندازه بسيار كوچك بوده و در دو رنگ آبي و قرمز وارد بازار شده اند. اين محصولات كه مجهز به سيستم بي سيم WiFi هستند، از پلاستيك هاي بازيافتي ساخته شده اند. در بسته بندي اين ماوس هاي نيز از كيسه هاي پلاستيكي بازيافتي استفاده شده است.
    اين ماوس هاي نوري بي سيم سبك وزن به سادگي قابل حمل هستند و با هر نوع رايانه روميزي و نوت بوك سازگاري دارند.

خبرنامه مرجع ش 6453- فروش کیسه گونی - فروش گونی سبک

3 نکته طلایی برای استفاده از بطری پلاستیکی
1)هنگامی که نیاز به ظروف قابل حمل دارید، بخصوص برای حمل نوشابه‌های اسیدی و داغ، بهتر است به جای ظروف پلاستیکی از ظروف استیل، سرامیکی یا شیشه‌ای استفاده کنید. اگر چه هنگام پیاده روی حمل ظروف سرامیکی یا شیشه‌ای مشکل است اما برای مسافرت یا هنگامی که ماشین دارید، این ظروف مناسب‌تر است.
2) اگر مجبورید از ظروف پلاستیکی استفاده کنید، از پلاستیک های پلی اتیلن وپلی پروپیلن استفاده کنید. اما ترجیحا از ظروف پلی استیرن، پلی وینیل کلراید و پلی کربنات استفاده نکنید. در ضمن ظرف‌هایی که از جنس پلی اتیلن ترفتالات (PET) ساخته شده‌اند، یک بار مصرف هستند و نباید مجددا استفاده شوند.
3) اگر از ظرف‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، آنها را از معرض گرما دور نگه‌دارید و تنها آب سرد را در آن ذخیره کنید. وقتی می‌خواهید از این ظروف استفاده کنید، ابتدا آنها را خودتان با مایع ظرفشویی ملایم بشویید و خوب و کامل آبکشی کنید.
منظور این است که از ماشین ظرفشویی و سفید کننده‌ها برای پاک کردن آن استفاده نکنید. سپس بگذارید ظرف در دمای اتاق خشک شود. حتی به مدت طولانی آنها را در معرض نور خورشید قرار ندهید. بهتر است هر 6 ماه یکبار ظروف را تعویض کرده و هر گاه ظروف پلاستیکی غذا رنگ گرفته و یا خراشیده شد، آنها را دور بیندازید​​​​​​​

حبرنامه مرجع ش 6666 - فروش کیسه لمینت - قیمت کیسه لمینت

7نکته بسیارمهم در مورد استفاده از ظروف پلاستیکی
1-از ظروف پلاستیکی در مایکروویو استفاده نشود
2_ بطری های آب پلاستیکی را در فریزر قرار ندهیم
3- از لفافه و پوشش پلاستیکی در مایکروویو استفاده نشود زیرا ماده شیمیایی Dioxin باعث بروز سرطان خصوصاً سرطان سینه می شود. دیوکسین یک سم بسیار قوی برای سلول های بدن است. لفافه های پلاستیکی فقط وقتی خطرناک هستند که برای پخت غذا در مایکروویو استفاده شوند
4-نباید غذاهای سرد را در ظروف پلاستیکی در مایکروویو گرم کنیم، مخصوصاً در مورد غذاهای حاوی روغن و چربی زیرا«چربی و حرارت بالا و پلاستیک» باعث آزادسازی دیوکسین به داخل غذا و در نهایت به درون سلول های بدن ما می شود.
5- بطری های پلاستیکی آب را در فریزر برای انجماد قرار ندهیم، چون این کار باعث آزادسازی سم دیوکسین از ظروف پلاستیکی می شود
6-غذاهای فوری (Fast Food) و سوپ ها باید از ظرف یک بار مصرف تخلیه و در ظرف دیگری گرم شوند.
7- فرآوری غذاها در حرارت خیلی بالا باعث حل شدن و آزاد شدن دیوکسین از پلاستیک و تزریق آن به داخل غذا می شود. به عنوان جایگزین، پوشاندن غذا با یک لفاف کاغذی توصیه می شود.

 

 
 
منابع:
1-    موسسه تحقیقاتی رویانwww.royan.com
2-خبر گذاری آفتاب  http://aftab.ir/lifestyle
3-سایت تحقیقاتی نانو www.nano.ir
4-www.honaretarrahi.com
5- http://www.tebyan.net/Weblog/lplnkhidndnhghi/post.aspx?PostID=43487
6- کتاب سیر تکاملی پلیمرها
7-و با تشکر از سایت مرجع مقالات فارسی magirans

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش