آشنایی با مفاهیم صنعت گونی بافی

گونی :     گونی ، وسیله ای است از جنس  پارچه ی زبر که ریسمانش از الیاف طبیعی مانند کنف و چتایی و شاهدانه و یا از الیاف مصنوعی مانند پلی پروپیلن تابیده شده و از آن کیسه های بادوام ومحکم بافند و برای حمل  ویا نگهداری مال التجاره ( مانند قند، شکر ،آرد و...) ویا  محصولات کشاورزی مانند سیب‌زمینی و برنج و مانند آن  ویا محصولات شیمیایی , سیمان وغیره استفاده نمایند.  ریشه ٔ این کلمه  هندی بوده و به معنی کیسه می باشد. در زبان ترکی ؛ تلیس ، جوال  ، توربا گویند. 
   بشر از زمانی که نیازبه جابجایی کالا  پیدا کرده  درپی تهیه ی ابزاری جهت آسان شدن کارها رفته است واینگونه بوده که وسایل حمل کالا ازجمله گونی بصورت دست دوز بافته شده وسالیان متمادی مورد استفاده قرارگرفته است. افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به گونی ،بعدها منجر بوجودآمدن ماشین آلات صنعتی جهت تولید انبوه آن شده است . این امر درایران در سال ۱۳۱۱ رخ داده و نخستین کارخانه گونی‌بافی در رشت آغاز به کار کرده است.

​​​​​​​
​​​​​​​
  
 کیسه های بزرگ  :      امروزه يكي از اقلام پر مصرف در صنايع بسته بندي ، در همه كشورها ی جهان  از جمله ايران گوني های بزرگ بافته شده از الیاف مصنوعی مانند پلي پروپيلن مي باشد . مصرف این نوع گونی ها که شامل کیسه گونی یک لایه, چند لایه, قیف دار یا ولودار,جامبوبگ(JUMBO BAG ) و بیگ بگ می باشد از يك طرف به خاطر افزايش جمعيت و از سوي ديگر به خاطر پيدايش كاربردهاي جديد براي آن ، رو به افزایش بوده و آن را در زمره ی یک کالای استراتژيك قرارداده است.
      درهرسال بیش از 500 میلیون تن از محصولات در جهان با استفاده از جامبو بگ ها جابجا   می شوند. این کیسه ها جهت حمل ، جابجایی و نگهداری انواع مواد شیمیایی ، معدنی ، دارویی ، محصولات غذایی و کشاورزی ، کود های شیمیایی ،پتروشیمی ، سیمان و بسیاری دیگر از مواد و محصولات فله مورد استفاده قرار می گیرند.
     بنا به درخواست مشتری می توان جامبو بگ ها را با استفاده از پارچه های لمینت دار یا بدون لمینت و همچنین با لایه نایلونی داخلی و یا بدون آن تولید نمود. جامبو بگ ها از پارچه های صاف یا گردبافت از جنس پلی پروپیلن ppتولید می شوند. نوع پارچه مورد استفاده جهت تولید جامبو بگ بر اساس وزن محموله و ظرفیت بارگیری ایمنی و ضریب ایمنی انتخاب می شود.
معمولا جامبو بگ ها بر اساس نیاز مشتری و برای انواع کاربرد ها و انواع مختلف حالتهای بلند کردن ، پرکردن ، و تخلیه تولید می شوند.
   بسته به ظرفیت بارگیری ایمن SWL ، ضریب ایمنی SF و نوع محموله ، جامبو بگ را می توان از نوع ساده با ورودی یا دهانه باز و کف بسته که برای اغلب صنایع و محصولات مناسب هستند تولید نمود. چنانچه حمل و جابجایی مواد غذایی و یا دارویی مد نظر باشد ، تولید این نوع کیسه هادر کارگاه های کاملا بهداشتی و ایزوله انجام می پذیرد.
    نوعی از جامبو بگ ها نیز که مخصوص حمل و جابجایی مواد خطرناک هستند بر اساس ویژگیهای خاص تدوین شده توسط سازمان ملل متحد قابل تولید می باشند.
   با توجه به وزن بالای محموله ها در ساخت این کیسه ها از پارچه ی با وزن کم و تراکم بافت بالا استفاده میگردد. از آنجائیکه جابجایی این کیسه ها به دفعات می باشد و ممکن است در معرض نور آفتاب نیز قرار بگیرند وزن پارچه بکار رفته ، نوع تسمه و آرایش دوختی آن و چهار بند یا هشت بند بودن دهانه ورودی یا خروجی کیسه ها و میزان آنتی یو وی  بکار رفته در تولید پارچه خیلی مهم بوده و از عوامل تاثیر گذار در قیمت کیسه ها میباشد.
​​​​​​​
مشخصات فنی کیسه گونی :
   عرض رول کیسه: متغیر تا 4 متر 
   طول کیسه : بر اساس درخواست مشتری.
   ته کیسه :تا کردن و ته دوزی 2 الی 2/5 سانتیمتری تک یا دو ردیفه ، و یا ته دوزی ساده تک ردیفه.
   سرکیسه : برش حرارتی و هفت هشت سر کیسه ، و همچنین امکان لب دوزی و دوخت حاشیه کیسه براساس درخواست مشتری که به استحکام کیسه در تخلیه وبارگیری به دفعات کیسه های پر می انجامد.
 
  دنیرنخ مورد استفاده در بافت کیسه : 350 تا 4500 ، براساس درخواست مشتری.
 
  لمینت : 15 تا 33 میکرون ، براساس درخواست مشتری.
 
  رنگ پارچه : رنگهای متنوع ، براساس درخواست مشتری.
 
  چاپ : تا چها رنگ در یک یا هردو طرف کیسه ، براساس درخواست و طرح مشتری.
  مقاوم سازی در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید: 200 تا 1600 ساعت ، بر اساس درخواست مشتری. 
پلی پروپیلن و ویژگی های آن:
نام این محصول پلی پروپیلن (pp)و فرمول شیمیایی آن –[CH2-CH(CH3)]n– است.
         همان طور که مي دانيد کيسه هاي پلي پروپيلن ضمن استحکام بالا ، داراي وزن بسيار پايين مي باشند. به همين علت اين نوع کيسه ها اقتصادي ترين وکم هزينه ترين نوع بسته بندي براي بسياري از محصولات هستند . کيسه هاي پلي پروپيلن نياز بسته بندي بسياري از صنايع را در بالاترين استانداردهاي بسته بندي روز دنيا تامين مي نمايد. کيسه هاي پلي پروپيلن بسته به سفارش مشتري ، نوع و وزن محمولات مورد بارگيري در ابعاد و همچنين با ضخامت نخ (Denier) مختلف توليد مي شوند.
 پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین و اساسی ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا و بزرگ ترین مصرف کننده پروپیلن می باشد.
 اولین بار در اوایل دهه 1950 در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد و سپس سال1957به تولید تجاری رسید وبه بازار عرضه گردید. از ابتدا برآورد می شد هزینه تولید پلی پروپیلن(PP) از پلی اتیلن( PE) کمتر باشد.
 پلی پروپیلنPP در سه فرم isotactic, syndiotactic, atactic تولید می شود که به صورت عمده به فرم isotactic و با افزودن مقدار کمی از دیگر منومر ها.
 پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون پروپیلن در شرایط دما و فشار نسبتاً ملایم ودر حضور کاتالیست معروف زیگلر – ناتا انجام می شود. وجود این کاتالیست ، پلیمری به صورت ایزوتاکتیک را تشکیل می دهد که قادر به متبلور شدن تا حدود 90 درصد می باشد.
 پلي پروپيلن يكي از پر مصرف ترين پلاستيك هاست و امروزه کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد.
 پلی پروپیلن پلیمری با دانسیته تقریبی 0.9 گرم بر سانتیمتر مکعب از پلیمریزه شدن منومر پروپیلن به دست می آید. این ماده در برابر رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی مقاوم بوده در دمای حدود 170 درجه سانتیگراد ذوب میگردد.
 این ماده غیر سمی و بی بو در هنگام سوختن همانند شمع به قطرات ذوب شده واکس مانند تبدیل شده و با شعلهای بدون دود و بویی کمی زننده میسوزد. تلفیق خواصی چون سبکی، سختی، چقرمگی(Toughness)، مقاومت شیمیایی و جلای سطحی موجب تنوع محصولات تهیه شده از این ماده گردیده است. یکی از خواص مهم PP پایداری بالای آن در مقابل خم شدن در ضخامت کم است که امکان تولید قطعات بسیار متنوع را ایجاد میکند.
   PP تجاری شده دارای خصوصیات متنوعی می باشد که موجبات استفاده گسترده آن را به خصوص در صنعت پلاستیک و الیاف فراهم آورده است. یکی از مهم ترین خصوصیات این ماده نسبت به پلیمرهایی نظیر پلی آمیدها عدم جذب رطوبت در آن می باشد که آن را به عنوان گزینه ای مناسب برای بسیاری از کاربردها تبدیل کرده است.
 خصوصیات این ماده را می توان با انجام برخی اصلاحات بعدی بهبود داد. مهم ترین اصلاحاتی که در حال حاضر انجام می گیرد عبارتند از کنترل فرایند تخریب، شبکه ای کردن، عاملیت دار نمودن و شاخه دار کردن.  ساختار مولکول پلی پروپیلن به دلیل ماهیت کاتالیست های زیگلر-ناتا خطی می باشد که موجب پایین بودن استحکام مذاب آن می گردد. پایین بودن استحکام مذاب سبب محدودیت کاربرد این پلیمر در فرایندهایی نظیر قالب گیری دمشی و ترموفرمینگ می شود.​​​​

فروش-انواع-جامبوبگ-دوبند-چهاربند-در-اندازه-های-مختلف
کیسه-گونی-پلاستیکی-جامبوبگ-گونی-لمینت

خبر a8 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

خبر a9 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

رول-گونی-در-عرضهای-مختلف-برای-فروش

پلی پروپیلن در مقایسه با دیگر پلیمرها مشخصات متمایز و برجسته ای دارد که عبارتند از :
قیمت نسبتاً ارزان منومر پروپیلن در مقایسه با منومرهای دیگر پلیمرها
قیمت پائین PP در مقایسه با دیگر پلیمرها
وزن مخصوص و سبک PP
انعطاف پذیری و طیف گسترده تولید PP با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متغیر
افزایش کاربردهای جدید و بهبود خواص گریدهای تولیدی جدید
افزایش کاربرد PP در وسایل و تجهیزات پزشکی و توسعه کاربردهای PP گرید خاص
افزایش مصرف PP به صورت آلیاژ با دیگر پلیمرها
جایگزینی پلیمرهایی مانند PS، PE و غیره با
مقاومت در برابر کشش، چگالی کم، بی رنگی، سختی، مقاومت در برابر اسید، باز و حلال ها، از جمله ویژگی های پلی‌پروپیلنPP محسوب می شود. هزینه کم تولید آن در مقایسه با دیگر ترموپلاستیک ها جایگاه ویژه ای برای پلی پروپیلنPP در صنعت ایجاد کرده است.


موارد مصرف:​​​​​​​
يک پليمر ترموپلاست مي‌باشد که در يک بازه گسترده‌ از کاربردها شامل فيلم و ورق‌، قالب‌گيري دمشي، قالب‌گيري تزريقي، بسته‌بندي غذايي، نساجي، تجهيزات آزمايشگاهي و پزشکي، لوله، کاربردهاي صنعتي و ساختماني و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين،پلیمر توليد شده از منومر پروپيلن به طور معمول در برابر حلال‌هاي شيميايي، بازها و اسيدها مقاوم مي‌باشد. کد مشخصه اين پلیمر مي باشد.​​​​​​​

خبر a10 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

خبر a11 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

كاربرد هاي پلی پروپلین :​​​​​​​
پلی پروپلین مهمترين ماده از مشتقات پروپيلن است که حدود ۶۱ % از کل توليد پروپيلن، جهت توليد آن بکار مي رود.رزينهاي  پلی پروپلین بطور گسترده در توليد رزينهاي ترموپلاستيک بکار برده مي شوند. پلی پروپلین بيشتر اوقات به صورت هموپليمر بکار مي رود ولي اخيرا” محصولات کوپليمر آن نيز در حال رشد مي باشد.
قالب گيري تزريقي (حدود ۳۵% از مصرف جهاني): مهمترين مصارف آن شامل ساخت قطعات داخل خودرو، سرنگهاي پزشکي، محصولات مصرفي  پلاستیکی و بسته بندي است. قطعات داخلي خودرو که از  پلی پروپلین  ساخته مي شوند عبارتند از:جعبه هاي باطري، صفحات ضربه گير، تودوزيهاي داخلي، صفحات داخلي درها محصولات پلاستیکی مصرفي عبارتند از :  ظروف پلاستيکي مورد مصرف در منازل، مبلمان هاي پلاستيکي، وسايل سرگرمي، جعبه ابزار، اسباب بازي ها مصارف بسته بندي شامل در پوش و کلاهک، ظروف سخت و پالت ها، جعبه هاي بسته بندي چيني، بسته بندي داروهاي مايع و جامد مي باشد.
ساخت فيبر و الياف (حدود ۳۰%): عمده ترين مصرف آن در کارخانجات فرش بافي و گوني است و مصارف ديگر آن در توليد، کيسه و پارچه هاي پرده مي باشد. کاربردهاي غير نساجي آن نيز عبارتند از: نوار پيچي و تسمه زني، روبانهاي دکوري و…
توليد فيلم (حدود ۱۹%): پلی پروپلین   بخاطر شفافيت و عايق رطوبتي بودن در بسياري از موارد، جايگزين سلوفان (CELLOPHANE) شده است. رزينهاي فيلمي اساسا” در بسته بندي مواد غذايي، نوار چسبهاي حساس به فشار، صفحات محافظ، بسته بندي محصولات شيريني و دخانيات بکار مي روند.​​​​​​​

خبر a12 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

پلی پروپیلن و پلی اتیلن:
    پلی پروپلین ( کیسه پلی پروپلین ) از پليمريزاسيون گاز پروپيلن (کيسه پروپيلن) توليد مي شود. تفاوت مولکول پلی پروپلین (PP )(کيسه پروپيلن) با مولکول پلی اتین ( PE ) (کیسه پلی پروپلین ) تنها در يک اتم کربن اضافي در منومر گازي مي باشد که اين ساختمان متفاوت منومر اوليه باعث ايجاد شاخه هاي جانبي يکنواخت تر مي شود که در نتيجه ي آن، ماده ي حاصل خواص فيزيکي و شيميايي يکنواخت تري نيز دارد. بلورينگي PP از PE (کیسه پلی پروپلین ) کمتر بوده و توليد آن به صورت آمورف آسان تر مي باشد. هزينه توليد PP (کيسه پروپيلن) پايين بوده و چگالي آن نيز کم است و در مقايسه با PE راحت تر فرآيند مي شود. مقاومت آن در برابر جريان سرد بهتر است و در دماهاي بالا تغيير شکل آن نيز کم تر است. سختي و استحکام کششي و سختي سطح خوبي دارد. PP (کيسه پروپيلن) در شرايط يکسان از PE  اقتصادي تر است. مزيت آن اين است که نقطه نرمي بالاتري دارد، لذا در ساخت بطري هايي که با مواد داغ پر مي شوند يا در معرض حرارت قرار مي گيرند استفاده مي شود. در شکل زير مولکول پروپيلن (کيسه پروپيلن) نمايش داده شده است.
تجهيزات پزشکي که با بخار استرليزه مي شوند معمولا با  PP (کيسه پروپيلن) ساخته مي شوند. برخي مقواها نيز با PP  (کيسه پلي پروپيلن) روکش دهي مي شوند که به عنوان نگهدارنده مايعات براي محصولات غذايي قابل استفاده در مايکروويو به کار مي روند. اما استفاده از PE  به علت نقطه نرمي پايين به اين عنوان مقدور نمي باشد.
 ​​​​​​​

مقایسه کیسه پلی پروپیلن و کیسه پلی اتیلن

خبر a13ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

مراحل توليد  کيسه  های جامبو :
اين محصول در چهار مرحله اصلي توليد و به بازار عرضه مي شود. اين 4 مرحله عبارتند از:
  - مرحله ريسندگي
  - مرحله بافندگي
   - مرحله  برش، چاپ و دوخت
  -  بسته بندي 
 
  مرحله ريسندگي :
      براي توليد نخ هاي پلي پروپيلن ابتدا مواد پلي پروپيلن، رنگ و مواد نرم كننده به ماشين خوراك داده مي شود كه اين مواد در يك محفظه به نسبت با يكديگر مخلوط و سپس به طرف المنت حرارتي هدايت و بصورت مذاب در مي آيد . پس از عبور از المنت حرارتي وارد لوله اي كه توسط ديگ روغن داغ حرارت آن به حدود 100 درجه سانتيگراد رسبده و پس از عبور از منطقه ديگ روغن داغ به طرف چهار دوش كه هر كدام داراي 64 سوراخ است توسط فشار هوا هدايت و پس از عبور با فشار از دوشها وارد كانال خنك كننده مي شود كه رشته ها شكل و حالت خود را حفظ نمايند پس از عبور از كانا ل خنك كننده رشته ها وارد قسمت كشش شده و توسط غلطك هاي كشش به اندازه مناسب كشيده شده و بعد از عبور از قسمت كشش رشته ها به يكديگر جوش خورده شده و سپس روي بوبين پيچيده مي شود و پس از پر شدن بوبين از روي ماشين تخليه و روي بوبين ديگري پيچيده میشود.
 پس  در مرحله ريسندگي اعمال زير انجام مي شود :
-  مخلوط كردن مواد و رنگ ودیگر افزودنی ها
-  ذوب مواددر اكسترودر و در دماي ۲۵۰ درجه سانتيگراد
-  سرد كردن فيلم خروجي از اكسترودر به صورت تشتك آب و يا غلتك آب در دماي ۳۰ درجه سانتيگراد
-  كشش اول و دوم به منظور مسطح نمودن فيلم توليد شده
- برش طولي فيلم به ابعاد مورد نياز طبق استاندارد موجود
-  آسياب نمودن لبه هاي اضافي فيلم و برگشت دادن آن به اكسترودر
-  حرارت به منظور كشش نوار در دماي ۱۶۰ درجه سانتيگراد
-  كشش سوم (نهايي)و تغيير ابعاد نوار
-  گرم كردن پشت و روي نوار توليد شده در دماي ۱۴۰ درجه سانتيگراد
-  سرد كردن نوار به منظور تثبيت مولكولي دردماي ۱۰ درجه سانتيگراد
-  پيچش نوار روي بوبين جهت استفاده از ماشين هاي گرد باف
-
 باید دانست که :
در قسمت ريسندگي معمولاً فيلم اکسترودر هاي تو ليد نخ نواري به دو صورت blowing يا flat مي با شد که سيستم flat ازکيفيت بهتري برخوردار است و اين روش در اين طرح مورد استفاده قرار مي گيرد.تفاوت ديگر در قسمت ريسندگي روش سرد کردن فيلم مي باشد که معمولاً به دو روش انجام مي گيرد . يا به وسيله آب گرم يا به وسيله غلطک که آب سرد ازداخل آن عبور مي کند که در روش اول نخ با مقومت بيشتري به وجود مي آيد چون زمان سرد شدن سريع بوده و از ايجاد کريستال جلو گيري ميشود و روش بهينه روش وان آب گرم است.تفاوت ديگر در ماشين هاي ريسندگي قسمت کشش نخ است که به وسيله هواي داغ با عبور نخ از صفحه داغ صورت مي گيرد وکشش نخ با استفاده از هواي داغ به دليل نداشتن اصطحکاک سطحي از فلز کيفيت نخ را افزايش مي دهد.
مرحله بافندگي :
   در مرحله بافندگي کارهای زير انجام مي شود:
- بافت نوار توسط ماشين بافندگي
- توليد رول گوني پلي پروپيلن 
    در قسمت بافندگي براي توليد پارچه عمدتاً سه روش عمده وجود داردکه عبارتند از: بافندگي تاري وپودي،بافندگي حلقوي تاري وبافندگي حلقوي پودي و روش توليد منسوجات بي بافت .
براي توليد کيسه پلي پروپيلن تا کنون روش منسوج نبافته که ازطريق ايجادولايه ودرگيري الياف به وجود مي آيد. به طورمؤثربه کار گرفته نشده است ولکن روش بافندگي حلقوي وتاري وپودي هم اکنون مورد استفاده قرار مي گيرد .کيسه هاي توليدي دو روش داراي مشخصات متفاوتي بوده وقابل جايگزيني نمي باشند. دراين یادداشت بافندگي تاري وپودي با ماشين آلات گردباف مدنظر است که قسمت عمده توليد ومصرف داخلي را تشکيل ميدهد.کيسه هاي توليد به روش حلقوي براي بسته بندي وحمل موادي که از دانه بندي درشت تر برخوردار است مطلوب مي باشد.بسته به نوع مصرف کيسه بايستي يکي از دو روش را براي توليد برگزيد.
  ماشين هاي بافندگي گرد مطابق بزرگي محيط با قطر به ماشين هاي با قطر بزرگ يا کوچک تقسيم مي شوند که بستگي به نوع مصرف کيسه بايستي قطر ماشين مورد نظرراانتخاب کرد. علاوه بر آن سرعت پودگذاري ماشين، تعداد ماکو و ورود ماشين و سيستم پود گذاري را بايستي در انتخاب ماشين مد نظر قرار داد.
برش ، چا پ و دوخت :
     در اين مرحله رول گوني در ابتداي خط برش قرار مي گيرد و طبق طول مورد درخواست توسط تيغه حرارتي بريده مي شود.سپس درصورت درخواست مشتری روی آن چاپ انجام می گیرد وبعدا به قسمت دوخت ارسال میشود. عمل دوخت ته گوني به اندازه دلخواه تا خورده و به وسيله چرخ دوخت مخصوص، قلاب دوزي مي شود.
بسته بندي  :گوني ها پس از شمارش 500 تايي (و یا طبق درخواست مشتری)به صورت دستي يا پرس عدل بندي، بسته بندي شده و به مشتری ارسال مي گردد.​​​​​​​

فروش-تولید-کیسه-جامبوبگ-فروش-بیگ-بگ-گردباف-گونی-بافی

خبرa14ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

  لمینت چیست؟
    لمینت ، لایه محافظ پوششی می باشد که بر روی پارچه مورد استفاده جهت تولید جامبوبگ  و انوع گونی ها داده می شود . به هنگام دوخت کیسه ، سطح لمینت شده در داخل کیسه  قرار گرفته و مانع نفوذ رطوبت داخل کیسه گونی می گردد.
   بایدتوجه نمود که لمینت موجب ممانعت نسبی از نفوذ رطوبت می شود و به هیچ عنوان گونی  را ضد آب نمی سازد. در صورتی که ممانعت از رطوبت بیشتر مد نظر باشد معمولا استفاده از لایه پلی اتیلن ( نایلون )داخلی گونی  توصیه می شود ، هرچند که این لایه پلی اتیلن محافظ نیز، کیسه و محتویات را ۱۰۰% در برابر رطوبت محافظت نمی نماید.
تفاوت بین استفاده از لمینت  و لایه پلی اتیلن ( نایلون ) در این است که تا چه حدی عدم نفوذ رطوبت اهمیت دارد. در هر حال بایستی توجه نمایید که گونی ها (کیسه لمینت) در حالت استاندارد ، ضد آب نیستند.
 ​​​​​​​

کیسه-لمینت-کیسه-کامپوزیت-کیسه گونی آرد-کیسه گونی غلات- کیسه گونی سبک-کیسه گونی سنگین-کیسه گونی ضدآب-کیسه گونی با چاپ-کیسه گونی دسته دار-کیسه گونی ولودار-کیسه گونی قیف دار- کیسه گونی لمینت و کاغذ کرافت-کیسه گونی خوراک دام-کیسه گونی برنج-کیسه گونی غذای حیوانات

کیسه های AD Star  :
 این کیسه ها قابل استفاده جهت بسته بندی:
۱- انواع سیمان
۲-  ماسه
۳- گچ
۴- نمک
۵- حبوبات
۶- غذای حیوانات
۷- کود شیمیایی
و…. میباشد.
 
  ویژگی ممتاز این نوع کیسه نداشتن ضایعات به هنگام پرکردن ، بارگیری و تخلیه (بدفعات) میباشد. در ساخت این نوع کیسه ها از هیچ نوع چسبی استفاده نمی گردد. بر خلاف پاکتهای کاغذی ، پس از گذشت زمان قابل مصرف بوده و دچار خشک شدگی و ضایعات نمی شوند. بدلیل وجود لایه لمینه بر روی PP موجود در کیسه های AD*STAR مقاومت این کیسه ها نسبت به رطوبت بسیار بالاتر از پاکتهای کاغذی می باشد. بدلیل وجود پرفراژهای بسیار ریز در کل سطح کیسه خروج هوا در این نوع کیسه براحتی صورت می پذیرد. این کیسه ها سبک بوده و وزن آنها در حدود 70 گرم میباشد. بارگیری آن راحت تر است. بهای این نوع کیسه ها در حدود پاکات 2 لایه کاغذی مرغوب میباشد ، لیکن با توجه به آنکه در هنگام صادرات عملیات بارگیری و تخلیه کیسه ها ممکن است بدفعات صورت پذیرد از لحاظ کارایی به مراتب بالاتر از پاکتهای کاغذی عمل میکند و دچار ضایعات و پارگی نمیگردد.​​​​​​​

کیسه-والودار-کیسهadstar-گاست

خبرa15ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

رول های پلی پروپیلن PP  :
    رول های تولیدی توسط کارخانجات این گروه به دو صورت معمولی و لمینه می باشند که در رولهای معمولی نوارهای PP بصورت تاروپود و توسط دستگاه های گردباف که برای این منظور تعبیه شده است بافته میشود و در رولهای لمینه همین بافته ها توسط لایه نازکی (در حد چند میکرون) از ترکیب 95 درصد PP و 5 درصد PE مورد پوشش قرار گرفته و منافذ موجود در بین تاروپود پارچه های معمولی در این گونه رول ها مسدود می شود. با توجه به قیمت مناسب رول های پلی پروپیلن و استحکام بالای آنها ، همچنان که گفته شد علاوه بر کاربرد در تولید انواع کیسه های پلی پروپیلن و جامبو بگ ، این پارچه ها به عنوان پوشش و کاور در بسته بندی بسیاری دیگر از محصولات کاربرد گسترده دارند.​​​​​​​

فروش-انواع-رول-گونی-در-سراسر-ایران-قیمت-رول-گونی-با-عرضهای-مختلف-قیمت-رول-گونی-در-تهران

خبرa16 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

مستربچ :
masterbatch

   مستربچ آمیزۀ غلیظی شامل ۳ جزء پایه ی  پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگارکنندۀ فعال به عنوان پخش­ کننده است. افزودنی­ های مستربچ میزان بسیاری پودر رنگ (پیگمنت)، پرکننده ­های معدنی یا مواد شیمیایی هستند که به ۳ منظور گوناگون شامل تولید رنگ، بهبود خاصیت و یا کم شدن قیمت تمام شده به پلیمر می افزایند. پایه پلیمری مستربچ به طور معمول باید همانند پلاستیک اصلی تزریقی باشد و شکل ظاهری آن، دانه ­ای است.
 یکی از بهترین راهکارهای ایجاد خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه در محصول نهایی، استفاده از مستربچ افزودنی است. مستربچ ­های نانو پایه PE ،PP و UPVC   به منظور بهبود خواص مکانیکی و ضربه پذیری به کار می­ رود.
      مقدار مستربچ مورد استفاده در تولید محصول نهایی از زیر یک درصد (در برخی انواع ضد UV و پایدارکنندۀ رنگ ها) تا بالای ۵۰ درصد (گونه­ هایی از کندکننده‌های حریق یا مستربچ های کربنات کلسیم) متفاوت است. همچنین برای رنگ کردن محصولات، معمولا مقدار یک تا سه درصد مناسب است.​​​​​​​

فروش-انواع-مستربچ-در-ایران-کیسه-قیمت-مستربچ-رنگی-فروش-مستربچ-سفید

انواع مستربچ  :
​​​​​​​
   مستربچ رنگی - مستربچ سفید - مستربچ مشکی - مستربچ لیزکننده - مستربچ تمیزکننده - مستربچ شفاف کننده - مستربچ کمک فرآیند - مستربچ ضد مه گرفتگی و ...
مستربچ رنگی:
مستربچ رنگی همانند مستربچ یک افزودنی رنگی می باشد. افزودن مستربچ رنگی ، رایج ترین و متداول ترین روش تولید قطعات رنگی از مواد پلاستیکی می باشد. مستربچ رنگی یک مخلوط پلاستیکی متشکل از رنگدانه و پلیمر می باشد که اگر بخواهیم به طور کامل تر توضیح دهیم درصد بالای آن رنگدانه است که به اندازه ناچیزی با پلیمر مخلوط می شود و آن را به رنگ مطلوب و مورد نظر می رساند. مستربچ رنگی افزودنی است که علاوه بر ایجاد رنگ مطلوب و مورد نظر شما برای محصول نهایی، باعث بهبود و همچنین اصلاح خواص فیزیکی ، مکانیکی و غیره نیز می شود. شما می توانید با تغییرغلظت و مقدار این ماده به نمونه های رنگی متفاوت دست بیابید. این مستربچ ها به طور کلی به منظور رنگ آمیزی قطعات پلیمری مورد استفاده می باشد. می توان طیف وسیعی از مستربچ های رنگی با تغییر فرمولاسیون مستربچ و درصد نهایی مصرف تولید نمود.  مستربچ های رنگی برای تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف، ظروف فوم، لوله های ساختمانی، ورق های پلیمری ، لوله های آب و فاضلاب ، کیسه های پلاستیکی و ... کاربرد دارد.

انواع-مستربچ-و-رنگ-برای-استفاده-در-گونی-بافی

مستربچ پرکننده:
   برای کاهش قیمت و بهبود خواص مستربچ استفاده می­ شود. از مستربچ کربنات کلسیم، مستربچ تالک، میکا و مستربچ های دیگر می توان به عنوان مستربچ پر کننده یاد کرد.
 
پلي پروپيلن با کربنات کلسیم :
PP with CACO3

این مستربچ به عنوان افزودنی در هنگام اکستروژن، تزریق و دمیدن به رزین های پلی اولفین اضافه می شود و جایگزین بخشی از رزین شده و موجب بهبود کیفیت در عین کاهش هزینه می گردد.
کلسیم کربنات یکی از پرکاربردترین مواد معدنی است که در صنایع کاغذ، پلاستیک‌ها، رنگ‌ها و پوشش‌ها هم به عنوان پرکننده و هم پوشش رنگی (به علت رنگ سفید مخصوصش) کاربرد دارد.
در صنعت کاغذسازی به خاطر روشنایی بالا و پراکندگی نورش در تمام دنیا با ارزش است و از آن به عنوان یک پرکننده ارزان استفاده می‌شود تا سطح کدر کاغذ را روشن کند.
آمیزه پلی پروپیلن با کربنات کلسیم مصارفی مثل قفسه های پلاستیکی ، تهیه کیسه با قابلیت چاپ ، ساخت تخت کفش ها و صندل ها ، صنایع خودرو ، لوازم خانگی و .... دارد.
مزایای استفاده از مستربچ کربنات کلسیم شفاف عبارت است از :
• حفظ شفافیت پلیمر و حفظ خواص اپتیک
• ارائه پراکندگی بسیار خوب با هر پلیمر.
• درجه خاصی از زبری را برای فیلم اکسترود شده / ضخیم شده به وجود می آورد  و از این طریق ویژگی ضد لغزش و ضد انسداد سطح فیلم را بهبود می بخشید.
• کاهش هزینه زمانی که به عنوان یک پلیمر استفاده می شود.
• بهبود انعطاف پذیری در فیلم اکسترود شده.                                                   
تغییراتی که کربنات کلسیم در پلی پروپیلن حاصل می کند شامل موارد زیر است:
افزایش مقاومت در برابر تغییر شکل
کاهش تنش تسلیم
کاهش استحکام کششی
تسریع در کریستالیزاسیون و دمای ماکزیمم آن
کاهش میزان کریستالینیتی
افزایش مقاومت ضربه
کاهش قیمت
یک کربنات کلسیم مناسب باید ویژگی های زیر را داشنه باشد :
درجه خلوص بالا ، دانه بندی بسیار ریز و سطح مخصوص بالا
پراکندگی ذرات باید بسیار محدود باشد
عدم جذب رطوبت
خنثی بودن و عدم خورندگی با توجه به پوشش آلی آن
جریان و روان کنندگی و عدم تولید گرد و غبار در تولی
کربنات کلسیم ماده ای بسیار ارزان با خواص کارامد و خوب است.
اما نباید در استفاده از این مستربچ زیاده روی کرد زیرا باعث ایجاد کاهش مقاومت کششی در محصول تولید شده می گردد.

کرینات-کلسیم-از-انواع-افزودنیها-در-تولید-نخ-با-دستگاه-اکسترودر-میباشد-و-در-تولید-انواع-کیسه-گونی-کاربرد-دارد

تقسیم بندی کربنات کلسیم:
1- کربنات کلسیم طبیعی : گچ ، سنگ آهک و مرمر
2- کربنات کلسیم رسوبی (سنتزی)
خواص ویژه کربنات کلسیمی که رسوبی و سطح آن اصلاح شده است به دلیل اندازه ذرات کوچک ، درجه خلوص بالا و ساختار معدنی آن است .یکی از نتایج اصلاح سطح کربنات کلسیم توزیع خوب آن در ماتریس پلیمر است.کربنات کلسیم رسوبی را می توان از خلوص بالا ؛ ساختار معدنی و اندازه ذرات شناخت اما نسبت به کربنات کلسیم طبیعی معایب زیر را دارد.
1- گرانتر است
2- افزایش نیرو های برشی حین فرایند به علت سطح مخصوص بیشتر که افزودن آن را در مقدار زیاد غیرممکن می کند.


مستربچ ضد اشعه ماورای بنفش آنتی uv
    نور خورشید یک منبع قدرتمند از اشعه ماورای بنفش (UV) می باشد. قرار گرفتن پلاستیک ها در معرض اشعه UV نور خورشید و همچنین اکسیژن موجود در هوا می تواند باعث شکست پیوندهای شیمیایی و در نهایت تخریب آنها از طریق یک فرآیند اکسایشی نوری گردد. این فرآیند می تواند باعث ایجاد اثرات نامطلوبی از جمله تغییر در ظاهر محصول (تغییر رنگ، تغییر در براقیت و  یا سفید شدگی)، افت خواص مکانیکی و فیزیکی و شکل گیری نقوص قابل مشاهده همچون ترک و شکستگی گردد. لذا تولیداتی که زمان های طولانی در معرض نور خورشید هستند باید در برابر این تخریب، محفاظت گردند. به این منظور، برای بهبود مقاومت آمیزه پلاستیکی در برابر نور خورشید از پایدار کننده های نوری (پایدارکننده های UV) تحت عنوان مستربچ ضد اشعه ماورای بنفش استفاده می شود. این مواد از اثرات مخرب نور بر پلاستیک ها جلوگیری می کنند. پایدار کننده های نوری از طریق مهار حدواسط های فعال و یا جذب رقابتی اشعه های مضر UV فرآیند تخریب پلیمر را مهار می کنند.
     انواع مستربچ های آنتی یو وی با فرمولاسیون های متنوع و ترکیبی برپایه افزودنی های HALS، UV Absorber و NI Quencher به منظور استفاده در صنایع بسته بندی، فیلم های گلخانه ای، صنایع خودرویی، لوله و اتصالات و دیگر صنایع پلیمری تولید می گردد. مستربچ های آنتی یو وی امروزه در بسیاری قطعات پلاستیکی به منظور زمان کاربری بیشتر در معرض نور خورشید (به عنوان مثال صندلی های بیرون رستوران ها یا ورزشگاهها و استادیوم ها) قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد.
این مستربچ ها  در فيلمهاي نازک پلیمر ( مالچ های کشاورزی و ...)– فیلمهای معمولی و ضخیم (صنعتی و تبلیغاتی و ...) – فیلمهای کشاورزی و گلخانه ای - قطعات خودرو– گوني و جامبو و کارتن پلاست – الیاف – تزریقی PP – PE و لوله هاي PP – PEاستفاده می شوند.​​​​​​​

مستربچ-anti-uv-کاملا-مقاوم-در-مقابل-اشعه-مادون-بنفش-خورشید-جهت-استفاده-در-محصولات-پلیمری-و-کیسه-گونی-های-خاص

  مستربچ آنتی استاتیک :
    بیشتر پلیمرها عایق های خیلی خوبی ضد جریان الکتریسیته هستند که این خاصیت باعث میشود  پلیمرها برای انباشتن جریان الکتریکی درون خود مستعد باشند.
 الکتریسیته ساکن در اثر نزدیکی یا مالش دو سطح که در ساختار متفاوت اند به وجود می آید.
 خشکی یک فاکتور مهم برای تولید الکتریسیته ساکن درون پلیمرهاست. در واقع هر چه خشکی بیشتر باشد میزان استعداد انباشتن الکتریسیته بیشتر خواهد بود. در نتیجه در زمستان به علت کاهش دما پدیده تجمع الکتریسیته ساکن بیشتر احساس میشود.
 بنابه دلایلی که دربالا ذکر شد مستربچ انتی استاتیک یا افزودنی ضد الکتریسیته ساکن به آمیزه های پلیمری اضافه می شود. ( یک الی پنج درصد)

موارد-مصرف-و-ویژگیهای-انواع-مستربچ-آنتی-استاتیک-با-قابلیت-رنگ-دهی-بالا

 مستربچ مشکی :
     مستربچ مشکی افزودنی رنگی می باشد که خاصیت پخش شوندگی عالی در پلیمر و همچنین قابلیت رنگ دهی بالایی دارد. این مستربچ کیفیت بالایی دارد و از 25% تا 60% کربن بلک تشکیل شده است.
مستربچ های مشکی در تولید مصنوعات به کار می رود از جمله تولید کیسه های زباله، گونی و جامبو، تولیدات تزریقی، محصولات نایلون و نایلکس، تولید کارتن پلاست، تولید قطعات خودرو، قالب سازی و...

مستربچ-مشکی-و-خصوصیات-آن

مستربچ سفید :
     مستربچ سفید متشکل از دو رنگدانه کربنات کلسیم و تیتان می باشد و در بستر پلیمری ترکیب می شود. مستربچ سفید معمولا بر پایه پلی اتیلن یا PE می باشد. جهت رسیدن به محصولی با پوشش دهی بهتر و رنگ سفید جذاب تر می توانید از مستربچ های با در صد تیتان بالاتر استفاده کنید. در یک پوشش دهی ثابت و مشخص، با بالا رفتن درصد تیتان مستربچ، میزان استفاده از مستربچ سفید کاهش می یابد.​​​​​​​

کاریردهای-مستربچ-سفید-در-تولید-کیسه-گونی

مستربچ شفاف کننده :
     شفاف کننده های دی کالر به علت اینکه از مواد مرغوب و با کیفیت تولید میشوند، نور را به میزان بیشتری از خود عبور داده و سبب جلایی و زیبایی هرچه بیشتر مصنوعات پلاستیکی میشوند.به همین دلیل از این مستربچ ها جهت رفع کدری محصول استفاده می شود. این مستربچ ها  در انواع ظروف یکبار مصرف، انواع مصنوعات پلاستیکی و همچنین در فیلم های معمولی و نازک و ضخیم کاربرد دارند. این مستربچ ها در دو نمونه ته مایه فسفری و بی رنگ تولید می شوند.​​​​​​​

خصوصیات-کاربردی-مستربچ-شفاف-کننده-یا-ترانسپرنت-در-تولید-محصولات-پلیمری

مستربچ لیزکننده :
      این مستربچ ها با بهبود خواص لغزندگی و روان کنندگی و همچنین کاهش چسبندگی پلاستیک مذاب به اجزای ماشین آلات باعث آسان شدن فرآیند تولید پلاستیک می شود. از مستربچ های لیزکننده جهت افزایش کیفیت و صیقلی شدن سطح فیلم و همچنین کاهش ضایعات، کاهش استهلاک ماشین آلات و کاهش چسبندگی سطوح فیلم به هم و افزایش و تسهیل در فرآیند تولید محصول استفاده می شود. از این مستربچ جهت جلوگیری از چسبیدن سطوح فیلم به هم و سهولت در بازشدن آنها استفاده می گردد. از این مستربچ ها در تولید محصولات PET - PP-PE و همچنین فیلم های نازک ، معمولی و ضخیم و فیلم های کشاورزی استفاده می شود.

خصوصیات-مستربچ-های-لیزکننده-یا-روان-کننده-رنگی

دیگرمستربچ ها :
  مستربچ آنتی بلاک: این مستربچ در تولید فیلم‌های پلیمری کاربرد دارد. این مستربچ افزودنی جهت کاهش چسبندگی سطوح فیلم به همدیگر پس از تولید تا زمان مصرف است. مستربچ روشن کنندۀ نوری یا براق کننده PE: این مستربچ با نام های مواد سفیدکنندۀ پلیمر، مستربچ شفاف کننده و عوامل سفیدکنندۀ فلوئورسنت، مستربچ Aria Add 2161 است. این مستربچ برای براق کنندن و رفع کدری محصولات به کار می رود و به دلیل عبور نور بیشتر در محصول، جلای بیشتری به مصنوعات پلاستیکی می‌دهد. این ماده مورد استفاده در فیلم‌های معمولی و نازک و ضخیم و ظروف یک بار مصرف و انواع مصنوعات پلاستیکی است. مستربچ آنتی استاتیک: استفاده از این مستربچ باعث جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار در سطح محصول می‌شود. مستربچ آنتی اکسیدانت: پلیمرها به دلایل مختلف تحت تاثیر اکسیداسیون و تخریب قرار می‌گیرند. از این مستربچ ها جهت پایدار‌سازی پلیمر در برابر عوامل اکسایش در فرآیند تولید استفاده می شود. کمک فرآیند پلیمر: به منظور افزایش قابلیت اکستروژن، مستربچ های کمک فرآیند پلیمری به طور گسترده در صنایع پلاستیک استفاده می شوند. مستربچ کمک فرایند شکست مذاب را حذف می کند، تجمع سرقالب را کاهش می دهد، با حذف پدیدۀ پوسته ماهی سطح فیلم را بهبود می بخشند و با کاهش درصد ژل، خروجی تولید را افزایش می دهند. ضد سایش: مستربچ های سیلیکونی بر پایۀ پلی اتیلن که به منظور بهبود مقاومت سایشی به کار می رود.
   دیگر مستربچ های افزودنی عبارتند از: ضد حریق، ضد مه گرفتگی، تمیز کننده، کنترل چسبندگی، حفره زا، ضد چسبندگی (Chill-roll Release)، خشک کننده، به تاخیراندازندۀ شعله، کاغذی (Paperlike)، صدفی رنگ (Pearlescent)، تجزیه­ پذیر نوری، ضد میکروبی، مقاوم به ضربه و فسفورسانس. 
پس بطور کلی مستربچ ها را میتوان به چهاردسته تقسیم کرد:
1. مستربچ خواص دهنده: این نوع مستربچ خواص مشخصی به پلاستیک می دهد مانند پایدارکننده حرارتی، مقاوم کننده به ضربه و غیره.
2. مستربچ رنگ دهنده: این نوع مستربچ جهت تولید رنگ در قطعه پلاستیک مثل مستربچ سفید و یا مشکی و رنگی به پایه پلیمری مربوطه افزوده میگردد.
3. مستربچ ارزان کننده: این نوع مستربچ به منظور کاهش قیمت تمام شده مصرف می گردد که ممکن است باعث کاهش و تاثیر منفی بر خواص دیگر داشته باشد. لذا باید بتوان با تمهیداتی اثرات منفی آن را خنثی نمود.
4. مستربچ چندکاره: علاوه بر کاهش هزینه خواص مفیدی هم به پایه پلاستیکی مربوطه (ماده اصلی)می دهند.
  باید دانست که باتوجه به نوع و قدرت افزودنی و پایه ی پلیمر ، میزان خوراک­ دهی افزودنی  متفاوت است و بهترین زمان افزودن اجزای مخلوط زمانی است که پلیمر مصرفی بیشترین چسبندگی را دارد. اختلاط مواد بعد از این نقطه، تحت تاثیر افزایش دما و در نتیجه کاهش چسبندگی قرار می‌گیرد.
   پس با به کار بردن مستربچ­ ها می‌توان در وقت، انرژی و هزینۀ لازم برای مخلوط کردن این پودرها و نیروی کار صرفه جویی کرد و استفاده از این ترکیبات اقتصادی است. همچنین به دلیل عدم پخش شوندگی مناسب برخی از افزودنی ­ها، امکان اضافه کردن مستقیم آن به محصول وجود ندارد. به عنوان مثال در فرآیندهای تزریق اضافه کردن افزودنی های پودری به دلیل کوتاه بودن طول مارپیچ دستگاه تزریق مناسب نبوده و استفاده از مستربچ پلیمری توصیه می شود. دیگر مزایای استفاده از مستربچ عبارتند از: سهولت ذخیره سازی، جابجایی و کاربری به دلیل شکل گرانولی آن ساده تر شدن خوراک دهی و حل مشکل تغییر غلظت افزودنی و یکنواختی رنگ یا خواص در حین تولید, عدم پخش پیگمنت ها در هوا و در نتیجه ایجاد خطر سلامتی و ایمنی کارکنان و آلوده سازی خطوط تولید مجاور , پخش و یکنواختی بهتر رنگ، افزودنی یا پرکننده در سراسر محصول نهایی, مصرف مقدار کمتر پیگمنت یا افزودنی, بهبود فرآیند ذوب به دلیل سازگاری عامل اتصال دهندۀ مستربچ با پلیمر, ثبات بیشتر خواص یا رنگ, کنترل پذیری بهتر کدری و شفافیت محصولات رنگی, کاهش دفعات خوراک دهی در فرآیند با استفاده از مستربچ حاوی افزودنی های تغلیظ شدۀ پایدار UV، آنتی اکسیدانت، به تاخیر اندازندۀ شعله یا شفاف کنندۀ نوری, افزایش تکرارپذیری فرآیند از طریق از پیش تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی مستربچ ,حذف هزینۀ پاک سازی و تمیزکاری. .​​​​​​​

ثبات-بیشتر-خواص-و-رنگ-در-مستربچ-های-الوان
مستربچ-با-افزودنی-های-تغلیذ-شده-پایدار-یووی
عدم-پخش-پیگمنتها-در-هوا-و-کنترل-پذیری-بهتر-کدری-و-شفافیت-محصولات-رنگی

خبرa17 ایران کیسه مرجع فروش کیسه گونی

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش