در این بخش از خبرنامه ایران کیسه گزارشهایی کوتاه در مورد مواد اولیه پلیمری و صنایع پلاستیک انتخاب و به مرور ارائه خواهیم کرد.

دنیایی-از-پلاستیک-و-پلیمر-و-گزارشهایی-در-مورد-توسعه-پلاستیک-در-دنیا

اخبار دنیای پلاستیک
​​​​​

جایگاه استراتژیک پلی اتیلن سبک 

پلی اتیلن سبک (LDPE) بعنوان یکی از مواد اولیه پلاستیکی رایج در دنیا که در بسته بندی, صنعت ساختمان,صنایع خودرو سازی, صنعت برق و بسیاری مصارف کاربرد دارد.
 به گزارش یک شرکت تحقیقاتی مشهور میزان رشد سالانه تقاضا برای پلی اتیلن در آسیا و اقیانوسیه در بین سالهای 2013 تا 2018 حدود 11.3% بوده است و احتمال میرود رشد بیشتر در سالهای آتی داشته باشد.
 
تحلیلگران بازار پیش بینی می کنند که مصرف پلی اتیلن در این قاره ها سالانه حدود 6.5% باشد  
کشورهای صنعتی، هند، چین و ژاپن در منطقه آسیا و اقیانوس آرام سه قدرت اصلی تولید و مصرف برق می باشند که سهم بازار قابل توجهی برای استفاده از پلی اتیلن در این صنعت را دارا هستند. البته در حال حاضر صنعت بسته بندی در این مناطق بزرگترین مصرف کننده و متقاضی برای پلی اتیلن می باشد.و همچنین این پلیمر ارزشمند در بازار خودروسازی نیز روز به روز کاربرد های بیشتری پیدا می کند.
در سال های اخیر اروپا نیز بعنوان دومین بازار بزرگ جهانی در استفاده از پلی اتیلن در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و صنعت برق رشد چشمگیری در مصرف این ماده داشته است.​​​​​​​

مرجع فروش کیسه گونی

​​​​​​​از اینرو فعالان صنعت بازیافت بویزه در حوزه پلیمر و پلاستیک از طرف دولت ها بایستی مورد حمایت قرار بگیرند تا در حفظ محیط زیست همبستگی و تلاشی روز افزون داشته باشیم.
البته بایستی به این نکته هم توجه کرد که در صنعت بازیافت مشکلاتی زیاد هنوز وجود دارد از جمله سیستم های سنتی و عدم رعایت بهداشت در بعضی واحدها و عدم نظارت لازم از طرف مراجع ذیربط
با این حال  راه حلهایی که بتوان مشکلات مواد بازیافتی را تا حدی کاهش داد عبارتند از:
1-      استفاده از تکنولوژی های مربوطه و به روز. برای مثال برای تولید بطری نوشابه از بطری های بازیافتی میتوان از یک تکنولوژی به عنوان (B to B) استفاده کرد، که به دلیل از بین بردن آلودگی های میکربی پرک بازیافتی را می توان مجدداً برای تولید بطری نوشابه استفاده نمود.
2-      مخلوط کردن با مواد نو و یا افزودن افزودنیها
3-      طراحی محصول به گونه ای که استحکام بیشتری داشته باشد برای مثال دیواره محصول را ضخیم تر انتخاب نمود.
4-      فرایند ساختی متناسب با نوع محصول انتخاب کرد. برای مثال در تولید محصولاتی استفاده کرد که رنگ آن چندان اهمیت ندارد و چون عموماً مخلوطی از چند پلاستیک بازیافت میگردد رنگ نهایی سبز تیره و یا مشکی خواهد شد که حتی برای محصولاتی که رنگ روشن دارند برای مثال ظروفی که از پلی اتیلن ساخته شده اند نیز می توان مواد رنگ زا اضافه کرد تا رنگ اصلی محصول را بپوشانند.
5-      فرایند کواکسترون در تولید محصولاتی که پلاستیک بازیافتی بین مواد نو اکسترود می گردد و برای مثال ورق های چند لایه که لایه وسطی پلی اتیلن ترفتالات بازیافتی و لایه زیرین و رویی آن مواد نو اکسترود می گردد. این تکنولوژی توسط بخش خصوصی در حالت خریداری در ایران می باشد. لازم به ذکر است که تمام پلاستیکهای بازیافتی در فرایندهای تزریقی، قالبگیری فشاری، اکستروژن و دمشی کلندرینگ، ترمو فرمینگ و قالبگیری چرخشی کاربرد دارند.
6-      قالبگیری تزریقی ساندویچی یک تکنیک دیگر برای پلاستیکهای بازیافتی است که هسته داخلی آن مواد بازیافتی و لایه خارجی آن مواد نو است.​​​​​​​

یکی از مصارف مهم و قابل توجه و همچنین ارزشمند در صنعت بازیافت تولید اسکناس های پلاستیکی می باشد که در چین مورد توجه بسیار قرار گرفته است. امروزه در دنیا تا حد امکان برای تولید بطری های نوشابه از مواد بازیافتی PET استفاده می کنند. که این امر نه تنها باعث کاهش حجم دفن زباله می گردد که در راستای حل مشکلات زیست محیطی سهم قابل توجهی دارد.بعنوان مثال در چین سالانه حدود 30 میلیون تن ضایعات پلاستیک در اکوسیستم زمین اضافه می گردد که اگر صنعت بازیافت نبود فشار زیاد و خطرناکی برای محیط زیست محسوب میشد.

بازیافت پلاستیک
بازیافت پلاستیک ها غالبا از سه گروه مصرفی انجام میگردد: پسماندهای شهری- صنعتی و بیمارستانی, از آنجایی که با استفاده از دستگاهها و تجهیزات بازیافت پلاستیک به سادگی این کار امکان پذیر است و قابلیت استفاده مجدد را دارد , گرانول بازیافتی از محصولات مختلف تقریبا 30% ارزش گرانول نو را دارا می باشد
.

اسکناس پلاستیکی ساخته شده از مواد بازیافتی
تولید کفش از بازیافت بطری های پلاستیکی - مرجع فروش کیسه گونی
سمبل بازیافت محصولات پلاستیکی - مرجع فروش جامبوبگ
دستگاه بازیافت محصولات پلاستیکی

تولید کیسه خرید از کیسه های پلاستیکی بازیافتی
اخبار پلاستیک به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، شرکت انگلیسی مارکس اند اسپنسر(M&S) اعلام کرد که کیسه خریدهای جدید را با استفاده از مواد پلاستیکی بازیافتی تولید کرده است.این شرکت محصولات زیست‌محیطی قابل استفاده برای مقابله با زباله‌های پلاستیکی را تولید می‌کند.
محققان عنوان کردند:
با توجه به اینکه در سال ۲۰۵۰ ضایعات پلاستیکی از تعداد ماهی‌های اقیانوس‌ها هم بیشتر می‌شود، لازم است تا نسبت به کاهش این ضایعات اقدام شود.

​​​​​​​
​​​​​​​

این کیسه خرید محکم و کاربردی از ۷۵ درصد زباله‌های پلاستیکی جمع‌آوری شده از اقیانوس‌ها تهیه شده است.
ضایعات پلاستیکی می‌توانند در کسب و کار مورد استفاده قرار گیرند و با استفاده از روش‌های هوشمندانه در کاهش آنها گام برداریم.
این روش می‌تواند انگیزه‌ای برای جمع‌آوری زباله و ارائه آن به بانک پلاستیک و دریافت دستمزد باشد.
قیمت این کیسه بازیافتی، ۱.۳ پوند است و به‌زودی در سراسر فروشگاه‌های انگلستان در دسترس قرار خواهد گرفت.
اثرات مثبت اجتماعی بازیافت زباله موجب افزایش ارزش آن برای افراد خواهد شد.
بانک پلاستیکی در واقع نوعی تجارت است که در آن از طریق فروش پلاستیک‌های بازیافتی سود حاصل می‌شود و می‌تواند اثرات مثبتی هم برای محیط زیست داشته باشد.​​​​​​​

نمایی از فروشگاه زنجیره ای و مشهور مارک اند اسپنسر
75% ازاین کیسه پلاستیکی از پلاستیک های بازیافتی توسط شرکت مارکس اند اسپنسر تولید شده است
مرجع فروش انواع کیسه گونی و رول گونی پلاستیکی

کاهش هفتاد درصدی استفاده از کیسه نایلون در ترکیه​​​​​​​

به گزارش شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ترک٬ کشورترکیه به عنوان کشوری که در مجاورت چند دریا قرار گرفته٬ امکانات غذایی٬ تجارتی و توریستی بسیاری برای استفاده از دریا دارد، اما در سالیان اخیر٬ مصرف خارج از کنترل کیسه‌های نایلونی و ورود میلیون‌ها کیسه به آب دریاها٬ مشکلات زیست محیطی فراوانی برای این کشور ایجاد کرد.​​​​​​​

ضایعات انواع پلاستیک حیات زیر آب را مختل و آبهای اقیانوسها را آلوده کرده است

مهمت امین بیرپنار معاون وزیر محیط زیست ترکیه در این مورد اعلام کرد: بر اساس آمارهای رسمی ما٬ 5 فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ ترکیه در سال 2018 و در همین زمان٬ میزان مصرف سالانه کیسه‌های نایلونی را به ششصد میلیون عدد رسانده بودند، اما همین فروشگاه‌ها در 12 ماه اخیر٬ رقم 600 میلیون را به 150 میلیون رسانده‌اند و ما شاهد کاهش هفتاد و پنج درصدی مصرف کیسه‌های نایلونی در ترکیه هستیم.

ترکیه حدود یک سال پیش ، طرح اعمال مالیات بر تولید و فروش کیسه‌های نایلونی را اجرا کرد و کلیه اصناف و فروشگاه‌ها ملزم شدند که از ازائه کیسه نایلونی رایگان خودداری کنند و بسیاری از فروشگاه‌ها برای ارائه یک کیسه نایلونی ساده از مشتریان خود یک لیره دریافت می‌کنند که معادل قیمت یک قرص بزرگ نان است و برای مردم ترکیه رقم ناچیزی به شمار نمی‌آید.​​​​​​​

مرجع فروش جامبوبگ

وی در ادامه افزود: ما دریا را همچون وطن آبی به شمار می‌آوریم و حفظ پاکی و امنیت وطن آبی را مهم تلقی می‌کنیم. شهروندان ما در آغاز٬ از اجرای این طرح عصبانی بودند و آشکارا به زمین و زمان اعتراض می‌کردند، اما حالا با آن کنار آمده‌اند.

با تشکر از خبرگزاری تسنیم

دریای تمیز سواحل آنتالیا ترکیه

۸ نکته درباره تولید و مصرف پلاستیک در ایران
آلودگی پلاستیکی که از آن به عنوان «آلودگی سفید» یاد می‌شود طی چند دهه اخیر تبدیل به یکی از معضلات زیست محیطی شده است تا جایی که شعار امسال روز جهانی محیط زیست «مبارزه با آلودگی پلاستیکی» انتخاب شد.
به گزارش ایسنا، تجزیه ظروف پلاستیکی و کیسه‌های یکبار مصرف در طبیعت نه تنها می‌تواند حتی تا چهار قرن طول بکشد بلکه مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند از طریق خاک وارد آب، گیاهان و چرخه غذایی شود و صدمات جبران‌ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. با وجود تمام این‌ها تنها در کشور ما سالانه حدودا ۱۸۵ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود و از این منظر جزو ۱۰ کشور پر مصرف ظروف یکبار مصرف در دنیا هستیم.


*بر اساس برآوردهای صورت گرفته، همه ساله بیش از یک صد میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می‌شود که علت آن توسعه صنایع پتروشیمی، نفت و تغییر در الگوهای مصرف بشر است.
*کشور ایران سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی تولید می‌کند که به‌دلیل داشتن منابع نفتی و تولیدات پتروشیمی فراوان است.
*بر اساس تخمین‌های موجود میزان مصرف پلاستیک‌های تولیدی در کشور به صورت روزانه ۵۰۰ تن و سالانه بیش از ۱۸۵ هزار تن است.
*بر اساس برآوردهای صورت گرفته، هر تهرانی روزانه به طور متوسط سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می‌کند که امروزه به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی این کلان شهر به شمار می‌رود.
*بالا بودن سرانه مصرف روزانه ظروف پلاستیکی در ایران نیز باعث شده که نام کشورمان در بین ۱۰ کشور نخست پر مصرف ظروف یک بار مصرف پلاستیکی مشاهده شود.​​​​​​​​​​​​​​
با تشکر از خبرگزاری ایسنا

در ادامه فاطمه اکبرپور - کارشناس پسماند اداره محیط زیست- در گفت و گو با ایسنا درباره پلاستیک‌ها نکاتی را گفته است:
*میزان بازیافت پسماندهای پلاستیکی کمتر از یک درصد و حداقل زمان تجزیه این‌ها در طبیعت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است.
*ظروف گیاهی یکبارمصرف، شکل و ظاهری مشابه ظروف پلاستیکی دارند، با این تفاوت که زیست تخریب‌پذیر هستند.
*طبق تحقیقات صورت گرفته زمان برگشت ظروف یک بار مصرف گیاهی - که از نشاسته ذرت اصلاح شده تهیه شده- به طبیعت پنج تا شش ماه بدون هیچ آسیب زیست محیطی است.​​​​​​​


 پلاستیک در صنعت ساختمان سازی

پلاستیک را می توان متنوع ترین ماده در جهان نام نهاد. بیایم به زندگی روزمره خود و استفاده های گوناگون از پلاستیک نگاهی بیندازیم.

انواع تجهیرات ساختمانی ساخته شده از پلاستیک و پلیمر

امروزه صنعت پلاستیک دستخوش تغییرات و پیشرفت های زیادی شده و صنایع متعددی بدلیل راندمان بالا، نسبت بالای مقاومت به وزن، دوام، مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی، خاصیت عایق و... استفاده از آن را مقرون بصرفه می دانند. کاربرد بتن و کامپوزیت‌های سیمانی، کاربرد به صورت قطعات پلاستیکی و لاستیکی، چسب درزگیرها و رنگ و پوشش، پروفیل درب و پنجره، عایق‌های حرارتی، صوتی و رطوبتی، لوله‌ و اتصالات پلیمری انتقال آب و فاضلاب و ... را می‌توان از کاربردهای پلیمر در صنعت ساختمان دانست.

اخبار ایران کیسه شماره 133مرجع فروش انواع کیسه گونی و جامبوبگ

در حال حاضر استفاده از پلاستیک در صنعت ساختمان جایگاه دوم پس از پکیجینگ را در اختیار دارد و این موضوع اصلی این مقاله است. جمعیت جهان در حال حاضر بیش از 7 میلیارد است و تامین مسکن برای این جمعیت نیازمند از بین بردن منابع و انرژی زیادی است. در صورتی که روش های نوین -استفاده از پلاستیک ها- برای کاهش مصرف انرژی جایگزین نشده بودند، تمام انرژی زمین در مصارف ساختمانی صرف می شد.​​​​​​​

مزیت های استفاده از پلاستیک ها در صنعت ساختمان​​​​​​​

استفاده از پلاستیک در صنایع ساختمان سازی موجب حفظ انرژی های طبیعی، کاهش هزینه، افزایش کیفیت زندگی و محافظت از محیط زیست می شود. قطعات پلاستیکی علاوه بر طول عمر بالا، نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری دارند.

·         پلاستیک ها قابلیت بازیافت دارند. البته این موضوع برای همه ی پلاستیک ها مصداق ندارد، چرا که اضافه کردن برخی افزودنی ها برای افزایش مقاومت پلاستیک نسبت به آتش، ایجاد انعطاف پذیری و.... موجب از بین رفتن خاصیت بازیافت پلاستیک ها می شود که این موضوع برای محیط زیست بسیار مضر است.
·         پلاستیک ها قابلیت استفاده برای مصارف بهداشتی در ساخت خانه و بیمارستان ها را دارند. لوله های پلاستیکی برای انتقال بهداشتی آب در ساختمان ها ایده آل هستند. همچنین استفاده از سطوح پلاستیکی در ساختمان، تسهیل در نظافت را میسر می کند.
​​​​​​​

پلاستیک ها طول عمر بالایی داشته و در مقابل خوردگی مقاوم هستند. این خاصیت پلاستیک امکان استفاده در فریم پنجره ها و اتصالات لوله را با بیش از 50 سال لایف تایم میسر می کند.
·         پلاستیک ها بطور موثری در برابر سرما، گرما و صدا عایق هستند. حدود 40 درصد از مصرف انرژی های طبیعی و ایجاد گازهای گلخانه ای مربوط به صنعت ساختمان سازی در بحث سرمایش و گرمایش است. استفاده از ویژگی عایق بودن پلاستیک علاوه بر جلوگیری در هدر رفتن انرژی، منجر به کاهش هزینه ها و کاهش آلودگی های صوتی می شود.
·         پلاستیک ها سبک وزن هستند. قطعات پلاستیکی عمدتا در مقابل محصولات مشابه چوبی یا فلزی وزن بسیار کمتری دارند و استفاده از نیروی کار بیشتر و جرثقیل های بزرگ برای حمل و نقل را می توان به واسطه این مزیت حذف کرد. همچنین مونتاژ و نصب این قطعات بسیار ساده تر است، از مزایای دیگر می توان به انعطاف شکل پذیری آن ها در مقایسه با قطعات تولید شده از فلز ، چوب و... اشاره کرد.​​​​​​​

کلاه ایمنی,اره,چکش,تبر,عینک


        یکی از مزیت های پلاستیک در ساختمان، استفاده بدلیل مقاوت در برابر آتش است. استفاده ی گسترده از پی وی سی برای ساخت انواع دستگاه های اعلام حریق و سیستم های اطفاء بدلیل خاصیت ذاتی این پلیمر در مقابل آتش استفاده آن را در این صنعت بسیار گسترده کرده است.
·         از دیگر تمایز های پلاستیک می توان به ایجاد خلاقیت در ساخت ساز با بکارگیری پلاستیک اشاره کرد.
·         خاصیت شکل پذیری پلاستیک این امکان را می دهد که برای طراحی های نوین و ایجاد فضاهای مدرن از پلاستیک بیش از بیش در صنعت ساختمان بهره بگیریم.
​​​​​​​

با تشکر از سایت پپنا

پلیمرها در ساخت و ساز
پی وی سی: تولید این پلیمر نسبت به دیگر مصالح ساختمانی سرعت تولید بسیار بالایی دارد. این پلیمر در ساخت لوله ها و پروفیل درب و پنجره ، پنل های روکش سقف و کف، بلوک های عایق صوت و حرارت به روش تزریق و اکستروژن مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه عایق بسیار خوبی است در ساخت کابل و روکش سیم از آن استفاده می شود. پی وی سی را می توان در انواع نرم و سخت در صنعت ساختمان بکار برد. از خواص این پلیمر می توان به طول عمر و سختی بالا، پایداری در برابر شعله و پوسیدگی، مقاومت در برابر خوردگی آب و هوازدگی، وزن پایین، سهولت در ساخت و مونتاژ ... اشاره کرد.​​​​​​​

انواع اتصالات و لوله های ساخته شده از پی وی سی جهت استفاده در ساخت و ساز

اکرلیک: قابل استفاده برای لوازم حمام و سرویس های بهداشتی، ظروف بهداشتی، روشنایی و چراغ ها، انواع چسب ها و پوشرنگ ها. از خواص این پلیمر می توان به شکل پذیری و مقاومت بالا، پایداری در برابر مواد شیمیایی و هوا، ضریب انبساط بالا اشاره کرد.​​​​​​​

شکل پذیری و مقاومت بالا گزینه ای مناسبی در ساخت اجسام مختلف

پلی اتیلن سنگین: برای انواع سطل، لگن روشویی و ظرفشویی، بطری و... به دو روش تزریق و بادی قابل استفاده است. از خصوصیات آن می توان به شکل مومی، سختی زیاد، مقاومت نسبت به ترکیبات شیمیایی نام برد.​​​​​​​

پلی استایرن: یکی از اهدافی که در حال حاضر در صنعت ساختمان سازی به آن توجه می شود، جلوگیری از هدر رفت انرژی و ایزوله کردن ساختمان ها است. فوم پلی استایرن یا یونولیت یک ماده عایق پلاستیکی سفید رنگ است که جهت عایق نمودن ساختمان ها مورد توجه در صنعت ساختمان است. یکی از کاربرد های رایج پلی استایرن در سقف ساختمان می باشد. عایق پلی استایرن مقاوم به رطوبت می باشد.​​​​​​​از خصوصیات پلی استایرن ها می توان به: قابلیت بازیافت، پایداری، مقاومت بالا نسبت به گرما، جاذب پایین آب اشاره کرد.​​​​​​​

انواع ظروف یکبار مصرف ساخته شده از پلی استایرن و یونولیت PS

 
پلی اتیلن: کاربرد این پلیمر در ساخت انواع مخازن آب، لوله های آب و فاضلاب، و کابل های عایق است. از خصوصیات پلی اتیلن ها خاصیت جمع شوندگی، سبکی وزن، قابلیت اتصال بسیار محکم، پایداری شیمیایی، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر نور خورشید، دارا بودن خصوصیات هیدرولیکی بسیار مناسب، انبساط حرارتی زیاد، مقاومت در برابر پوسیدگی، سایش و ضربه و.... می باشد

صنعت پلاستیک از اشتغال زایی تا ارز آوری

صنعت پلاستیک همواره در صدر موفق ترین صنایع در بهبود شرایط اقتصادی کشور ایران به شمار می آید که در این گروه، تزریق پلاستیک مهمترین بخش اقتصادی و اشتغال زایی از این مجموعه می باشد. این صنعت با توجه به میزان بالای تقاضای محصولات تزریقی، چشم انداز فوق العاده ای در آینده پیش رو دارد. حضور کارخانجات و ماشین آلات تزریق پلاستیک موجب اشتغال زایی صدها کارگر مشغول به کار است و با در نظر گرفتن تولیدکنندگان ماشین آلات، این آمار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.​​​​​​​

بررسی اجزا و قسمتهای مختلف دستگاه اکسترودر تزریق پلاستیک

مطابق با آمارهای ارائه شده، صنعت پلاستیک و پلیمر در ایران جزو ۵ گروه صنایع ارز آور کشور قرار گرفته است. براساس این آمارهای وزارت صنعت، پنج رشته فعالیت که یکی از آنها محصولات لاستیک و پلاستیک می باشد، به لحاظ ارزشی توانسته اند بیشترین ارز آوری در سال ۹۷ را به ارمغان بیاورند. ارزیابی صادرات این پنج غول صنعتی نشان می دهد آنها در مجموع توانسته اند بیش از ۱۹ میلیارد دلار صادرات را به ثبت برساند. بر اساس آمارهای این وزارتخانه، صادرات محصولات لاستیک و پلاستیک در سال گذشته یک میلیارد و ۱۰۱ میلیون دلار، گزارش شده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه در دو سال گذشته رشد بیش از ۱۹ درصد را تجربه کرده است.​​​​​​​

نقش صنعت پلاستیک در کارآفرینی و رونق اقتصادی
صنعت پلاستیک نه تنها با ایجاد حدود یک میلیون شغل در کشور، یکی از مهمترین بخش های صنعتی کشور است که در شرایط تحریمی نیز با صادرات و ارز آوری خود توانسته است کمک حال وضعیت اقتصادی کشور باشد. پویایی تولید، کارآفرینی و اشتغال، توسعه صادرات غیر نفتی و رونق اقتصادی از مهمترین دستاوردهای صنعت پلاستیک و تزریق آن در کشور می باشد.

با تشکر از سایت مرجع پلیمر در بازار ایران و خبرگزاری ایلنا

کاربرد پلاستیک در صنعت خودرو سازی

بر طبق اطلاعات واصله ازمركز تحقيقات و هماهنگي332  (SFB 332 ) كه توسط گروه DFG تاسيس شده است ، كاربرد پلاستيك با بافت تقويت شده FRP در زمينه هاي مختلف صنعتي توسط چندين موسسه وابسته به دانشگاه آچن مورد تجقيق و بررسي قرار گرفته است .

خبرنامه مرجع ش980 - فروش کیسه گونی - فروش رول گونی پلاستیکی

كاربرد مواد با بافت تقويت شده يكي از مراحل پيشرفت وسايط نقليه
يكي از مواردي كه در اين تحقيقات بر آن تاكيد شده است ، كاربرد اين نوع پلاستيك در صنعت خودرو است .
اين مقايسه ، بر اساس نتايج حاصله از تحقيقات SFB 332 جايگاه كنوني مطالعات و بررسي هاي انجام شده در مورد كاربرد اين نوع پلاستيك در صنعت را نشان مي دهد . توجه اصلي به تحقيقات ياد شده ، معطوف به طراحي هايي با مواد داراي بافت تقويت شده ، در پيشرفت و توسعه وسايط نقليه با استفاده از روش هاي عددي و تجربي است . عوامل بالقوه كاربرد اين موارددر صنعت خودرو ، در آينده اي نزديك طراحي و تهيه خواهند شد .​​​​​​​

خبرنامه مرجع - فروش کیسه لمینت

حوزه وسيع و آزاد طراحي
تركيبات مواد داراي بافت تقويت شده ،محدوده اي وسيع و آزاد از نظر طراحي و ساختار دارند . خصوصيات مواد به كار رفته كه در اندازه هاي متفاوت قابل تنظيم هستند . نوع بافت ، مواد ماتريسي ، ساختار لايه اي و غيره  مهم ترين نقش را در كاهش وزن و سازه در مقايسه با محصولات فلزي دارند .
در تحقيقات SFB 332 كاربردهاي متفاوت پلاستيك هاي داراي بافت قوي ، بجاي بدنه و قطعات خودرو فورد مورد بررسي قرار گرفته است . يافته هاي FRP در مورد اين قطعات بر پايه يافته هاي طراحي فلزي موجود ، توسعه و گسترش يافت و طراحي هاي لازم انجام شده و نمونه هاي اوليه نيز ساخته شدند . به منظور بهره برداري كامل از عوامل بالقوه مواد در طراحي مدرن و پيشبرد آن در صنايع خودرو ، استفاده از روش هاي آناليز عددي ، امري اجتناب ناپذير به نظر مي رسد . زمينه هاي كاربرد آناليز عددي در SFB 332 از آناليز ساختار فرعي تا طراحي كلي سيستم ، پيش رفت .​​​​​​​

طراحي نمونه سازي در SFB 332
به منظور نمايش احتمالات موجود در FRB قطعات مورد نظر در طول دوره تحقيقات ، طراحي و نمونه سازي شدند . از اطلاعات به دست آمده ، در طراحي قطعاتي متفاوت استفاده شد . اين مرحله شامل تمامي مراحل به هم پيوسته نظير : طراحي تصويري ، شبيه سازي ، نمونه سازي و تهيه نمونه هاي آزمايشي طي دوره SFB بود .
همچنين ، نمايش كاهش وزن قطعه در مقايسه با قطعات ساخته شده برطبق استانداردهاي موجود ، امكانپذير بود. نمونه هايي از اين نوع قطعات را در ذيل معرفي كرده ايم .
·       طي سالهاي 1987 تا 1988 ، قطعاتي از دستگاه سورتمه ، ماشين بافندگي و قسمت هايي از جلوبندي خوردو ساخته شدند . تجزيه و تحليل كامل شرايط كاربرد اين قطعات ، شامل نيازهاي ديناميكي بالا ، همراه با ايمني بالا در زمان ايجاد ضربه و همچنين مزيت هاي خاص قطعات RFB ، باعث ايجاد تقاضاهايي در سطوح بالاتر شد (SFB 59) .
·       طي دوره بعدي از 1989 تا 1992 ، جلوبندي خودرو بهينه سازي شده و تعريف اوليه در مورد rim در طراحي CTS پايه گذاري و به صورت اصولي بررسي شد و ميزان بارها طي انجام آزمون هاي انجام شده نشانگر نيازهاي كاربردي لازم براي اندازه گيري قطعات بود . استفاده از روش محاسبات عددي ، باعث مشخص شدن مناطق تحت فشار و بار زياد و بهبود آنها شد (SFB 92)  .
·        در سالهاي 1993 تا 1995 دانش اصول ساختارهاي كره اي براي نمونه سازي قطعات به كار مي رفت و طراحي هاي متعددي در FRP صورت گرفت . اين موارد شامل : اكسل يك خودروي تجاري ، Shank bar و قطعات يك دستگاه اندازه گيري بود . ساختار طراحي ها طي اين دوره ، بر محاسبات عددي درخصوص سختي ، قدرت و واكنش قطعات در انبساط حرارتي متمركر بود (SFB 95) .
·        طي سال هاي 1996 تا 1998 تحقيقات و بررسي ها در خصوص طراحی برخی از قطعات خودروها متمرکز بود و اندازه گيري بر پايه بارهاي ديناميكي ، نقش مهمي را ايفا مي كرد . طي دوره بهينه سازي در خودرو ، بالا بردن ميزان بازده واكنش در برابر جذب انرژي در طراحي ساختار FRP سطح ، امري بسيار مهم بود . براي حل اين مسئله ، از روش هاي محاسبات عددي براي حصول به مشخصه هاي استاتيكي و ديناميكي قطعات استفاده شد .
·       طي دوره تحقيقات از سال 1999 تا 2000 مشكلات متعدد موجود در دوره هاي پيشين به تفصيل بررسي شد..

خبرنامه مرجع ش 6675- فروش کیسه جامبوبگ

ساختار جلو بندي خودرو
يكي از اهداف تحقيقات در صنعت خودرو ، بهينه سازي ساختار جلوبندي خودروي سواري بوده . ساختار ايجاد شده داراي توانايي بالقوه براي كامل شدن بوده و نتيجه آن توسعه ساختار تركيبي براي جذب نيروي وارده بر شاسي است . اين ساختار براي جذب انرژي به هنگام تصادف به كار مي رود و از آزمون هاي ديناميكي و آزمون هاي تصادف سر بلند بيرون آمده است . ارزيابي عملكردي كل ساختار در سيستم Ira Proving ground انجام شده است .

خبرنامه مرجع - فروش جامبوبگ - فروش نخ پلی پروپیلن

ريم بالانس كننده تاير
مطالعات امكان سنجي براي تعيين تاثير دو طرح مختلف بر يكديگر مفاهيم توليد بر خواص عملكردي  و نيز بررسي مفاهيم ساختاري منجر به بهبود Rim چرخ يا سيستم  Conti Tire شد . ساختار مارپيچي كامل و ساختار تركيبي مارپيچي و پرس اين ريم نيز تحت آزمايش قرار گرفتند .


اكسل Coach
روش هاي مختلف توليد با هدف جايگزيني اكسل Coach فلزي با اكسل تركيبات FRP بررسي شد . اين كار ، در نهايت با استفاده از تركيب دو فناوري مارپيچي و نواري صورت گرفت . از انجا كه اكسل با بارها و فشارهاي متفاوتي در تماس است عملكرد نيروها بويژه بر مدل هاي متفاوتي ازاكسل ،مورد آزمايش و ارزيابي قرار گفت. سپس ، هر يك از انها براي فرايند توليد ويژه بدنه اكسل بهينه سازي شده و با استفاده از تحليل FE اندازه گيري و براي عملكرد نمونه هاي پروتو تايپ ، مورد آزمايش قرار مي گرفت . در نهايت يك اكسل كامل به طور موفقيت آميزي روي خودرو نصب شد.

خبرنامه مرجع - فروش کیسه گونی - قیمت کیسه گونی

درهاي جانبي خودرو تجاري
درهاي خودرو جزو عناصري هستند كه مي باستي در ضربات جانبي و جلويي استحكام ساختاري خوبي را از خود نشان دهند . طي دوره طراحي درها ، بررسي اوليه گسترده اي در خصوص تركيبات ساختار FRP از لحاظ مفاهيم ايمني صورت گرفت و براي حصول به اين هدف دو واژه متفاوت از FRP به صورت« ترموست » و « ترموپلاست » تعريف شد.
 
 
 نتايج تحقيقات در بكارگيري FRP  در مورد موتور خودروها به شرح ذيل بيان شده اند :
طراحي و آزمون FRP
كاربرد موفقيت آميز FRP در تعداد بسياري از قطعات ، به نوع طراحي كاربرد ساختار نيرو بستگي دارد .
بنابراين ، طراحي قطعات  FRPبا استفاده از تجزيه و تحليل عناصر مختلف، نقش مهمي را در طول دوره  SFB ايفا كرد . اين امر به دليل توسعه روز افزون سخت افزاری و نرم افزاري حتي در پايان دوره نيز در حال افزايش بود . در اين ميان ، توصيف خواص مواد داراي قطبهاي نا متقارن در علم شبه استاتيك و ميزان بار از اهميت بسزايي بر خوردار بود . اين گونه نتايج عددي ، همواره با نتايج آزمون مقايسه شده است .
طراحي استاتيك
طراحي استاتيك  FRP  با به كارگيري روش تجزيه و تحليل اجزاي متناهي طي دوره SFB 332 مورد توجه قرار گرفت .روش هاي عددي اين امكان را فراهم آورد كه عوامل بسياري را به طور همزمان و خودكار تغيير داده و عملكرد ويژه كل ساختار بهينه شود.
دستورالعمل تحليل ساختار غير خطي FRP  ، با در نظر گرفتن رفتار مواد ، به طور قابل ملاحظه اي به عملياتي بيشتر در مقايسه با تحليل ساختار خطي نياز دارد . از جمله دلايل اين امر آن است كه مدلسازي ساختار غير خطي به مراتب مشكل تر بوده و به روشهاي حل مسئله نياز دارد .

طي دوره طراحي درها ، برسي اوليه گسترده اي در خصوص تركيبات ساختار FRP از لحاظ مفاهيم ايمني صورت گرفت و براي حصول به اين هدف دو واژه متفاوت از FRP به صورت ترموست و ترموپلاست تعريف شد.
همچنين ، مدت محاسبه به دليل مراحل متعدد محاسباتي در هنگام ارزيابي ، بسيار طولاني است .
​​​​​​​
طراحي و آزمون بار – ضربه FRP  
روش هاي شكست ديناميكي FRP ( تخريب ضربه ) نقش مهمي در طراحي مواد جاذب انرژي داشت . در اين زمينه ، هر دو نوع رفتار خرابي و پس از خرابي اهميت دارند . توجه به خصوصيات ويژه FRP و نيز خواص مواد والياف آنها را در شبيه سازي نيازمند استفاده از مدل هاي مواد داراي قطبهاي متقارن بود .
نرم افزار LS-DYNA  مدل هایي را ارائه مي دهند كه شخص را قادر مي سازند تا خصوصيات لايه هاي متفاوت مواد را مورد برسي قرار دهد .
يكي از عوامل خرابي مدل و عدم توانايي مدلسازي اين است كه مدل هاي مواد ، پس از طي دوره اي مشخص نياز به كاليبره شدن دارند . اين يعني ، ابتدا نمونه هاي تحت كشش و فشار به طور كامل مورد آزمون قرار گرفته و سپس با استفاده از شبيه سازي FE ، مورد تحليل و بررسي قرار مي گيرند . يك بار كه مولفه هاي لازم تعيين شدند ، مدل هاي مواد كاليبره شده مي توانند براي ساختارهاي بزرگ تر مورد استفاده قرار گيرند (PAT 00).
در دوره SFB322 ابتدا زير ساختارهاي مربوطه تا هنگامي كه تطابق بين آناليز ساختارهاي عددي وآزمون هاي اوليه حاصل شود ، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند . سپس مدل هاي پيچيده تري از ساختار كامل مورد تجزيه قرار گرفته و در نهايت ساختار در ارتباط با محيط اطراف و با توجه به بهبود درهاي جانبي مورد آزمون قرار گرفت . به بياني ديگر مي توان نتيجه گرفت كه ابتدا مدل هاي كوچك تر درهاي جانبي طراحي شدند . سپس  مدل ها با يكديگر تركيب به شده و در نهايت درهاي اصلي با توجه به نوع خودروها ، طراحي شدند .
مراحل آزمايشي متعددي در مورد آناليز عددي درهاي كناري خودرو انجام شد . نتايج حاصله تحت نظارت رفتارهاي شكست . به صورت كمي و كيفي مورد ارزيابي قرار گرفتند .
براي ارزيابي رفتار ساختاري درهاي جانبي نوع FRP سيستم هاي اندازه گيري كمي و كيفي نظير سيستم كاهنده سرعت و سيستم تصويري سرعت بالا ،مورد استفاده قرار گرفتند. يكي از انواع تجزيه و تحليل در اين زمينه ، آزمون Pole – impact بود .
مقايسه بين دو خودرو با درهاي FRP و فولادي ، نشان مي دهد كه درهاي FRP به طور قابل ملاحظه اي كوچك تر هستند كه در نتيجه فضا براي سر نشين خودرو افزايش مي يابد . نكته قابل توجه در مورد درهاي RFP رفتار ارتجاعي آنها طي آزمون هاي بارگذاري است . پس از رسيدن به نقطه حداكثر INTRUSION و جذب انرژي قطب Intruding انرژي الاستيك ذخيره شده آزاد مي شود و فضاي بيشتري را به وجود مي آورد .

قابليت هاي كاربردي آتي
كاربرد FRP در توليد انبوه آتي ، به پذيرش اين فناوري در بازار صنعت خودرو بستگي دارد . اين امر به شدت تحت تاثير قيمت ها و نحوه عملكرد اين نوع مواد است . به تازگي توليد كنندگان خورو دست به اقدامات چشمگيري در زمينه توسعه كاربردهاي FRP در توليدات انبوه خود زده اند . يافته هاي آتي ،ثابت خواهند كرد كه اين مواد با توجه به نوع مزيت هايشان مي توانند از ابتداي پيدايش تا كاربردهاي انحصاري ، رشد كنند . نخستين گارم شروع استفاده از FRP در بدنه خودرو ، به يافته هايي بستگي دارد كه كل خودرو را در برمي گيرند . به اين ترتيب مشكلات ناشي از كاربرد تركيبي قطعات FRP و قطعات فلزي بدنه كاهش خواهند يافت .
 ​​​​​​​

خبرنامه مرجع - فروش کیسه لمینت - فروش گونی پلاستیکی

منبع :

Auto Technology Mag

با تشکر از سایت مرجع مقالات مگ ایرانز.

خرید گونی پلاستیکی

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش